banner15

Arap Birliği Zirvesi'nde 'Ağır Toplar' Yok

Yarın başlayacak olan Arap Birliği Zirvesi'nin 22 üyesinden 8 kral ve devlet başkanının Hartum'a gelmeyeceğini veya başbakanları ya da dışişleri bakanları tarafından temsil edileceklerini bildirdiğini söyledi.

Arap Birliği Zirvesi'nde 'Ağır Toplar' Yok

Arap Birliği Zirvesi, yarın Sudan'ın başkenti Hartum'da Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek gibi ''ağır topların'' yokluğunda başlıyor. Arap Birliği'nden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Arap Birliği devlet başkanları ya da temsilcilerinin bugün öğleden sonra Hartum'a gelmeye başlayacağını belirterek, şimdiye kadar Arap Birliği'nin 22 üyesinden 8 kral ve devlet başkanının Hartum'a gelmeyeceğini veya başbakanları ya da dışişleri bakanları tarafından temsil edileceklerini bildirdiğini söyledi. Katılmayanları Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Mısır Devlet
Başkanı Hüsnü Mübarek, Bahreyn Kralı Hamid Bin İsa, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Halife Bin Zayed, Fas Kralı Muhammed, Umman Sultanı Kabus Bin Said, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Tunus Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali olarak sıralayan yetkili, daha önce gelmeyeceği açıklanan Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'nin ise dün sürpriz yaparak Hartum'a geldiğini belirtti.
   
Hartum'daki uzmanlar, açıklanmayan nedenlerle zirveye katılmayan Mübarek ve Kral Abdullah'ın yokluğunun, daha önce 2 gün süreceği açıklanan, ancak çalışmalarını sadece yarın yapılacak toplantılarla sınırlayan zirvede hissedileceği görüşündeler. Adının açıklanmasını istemeyen bir Arap diplomat da ''Bu sadece rutin bir zirve. Yapılıyor, çünkü tarihi daha önceden belirlenmişti'' yorumunda bulundu. Zirveden bir başka not da Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın, Lübnan'daki Suriye karşıtı parlamenter çoğunluğun, ''anayasal meşruiyeti bulunmadığı'' gerekçesiyle zirveye katılmasına itiraz ettiği Cumhurbaşkanı Emil Lahud ile birlikte zirveye katılacak olması. Bu iki liderin daha önce aynı zamanda bir Arap zirvesine hiç katılmadığı belirtiliyor. Hartum'daki zirveye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Avrupa Birliği'nden bir temsilci de davetli.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48