banner15

Arap doğalgaz boru hattı Türkiye'den geçecek

Arap doğalgaz boru hattının Türkiye, Irak üzerinden AB'ye bağlanması konusunda uzlaşma sağlandı.

Arap doğalgaz boru hattı Türkiye'den geçecek

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin enerji koridoru özelliği giderek güçleniyor. Avrupa Birliği (AB), Türkiye, Irak ve Maşrık Arap ülkeleri (Mısır, Ürdün, Lübnan ve Suriye) Arap doğalgaz boru hattının hızla Türkiye, Irak ve (Nabucco ve diğer boru hatlarıyla) AB'ye bağlanması konusunda uzlaştı.

Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Yazar başkanlığındaki Türk heyeti, AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu Üyesi Andris Piebalgs ve dışilişkiler üyesi Benita Ferrero-Waldner, AB dönem başkanı Slovenya'nın Ekonomi Bakanı Tomaz Jersic ve Arap ülkelerinin enerji bakanları ve boru hattı şirketlerinin yöneticileri ile Brüksel'de bir araya geldi.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada AB'nin "Türkiye ve Arap Maşrık ülkeleri arasında doğalgaz işbirliğine ve altyapı (boru hattı) bağlantılarına önem verdikleri" kaydedildi.

Avrupa-Arap Maşrık doğalgaz işbirliğine Irak ve Türkiye'nin de katılımı konusunda anlaşma sağlandığı kaydedilen açıklamada, Ürdün üzerinden Mısır ve Suriye'yi bağlayan yıllık 10 milyar metreküp kapasiteli Arap Doğalgaz Boru Hattı'na Irak doğalgazının da dahil edilerek, Türkiye ve (Nabucco üzerinden) AB'ye ulaştırılmasının hızlandırılması kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'ye uzatılacak Arap hattının, Nabucco'ya ve diğer boru hatlarına bağlanması konusunda AB ve bölge ülkelerinin işbirliğine hazır olduğu ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 15:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35