banner15

'Arap Liderler Saddam'ın Akıbetini İyi Okumalı'

Afganistan'da haber peşinde koşarken Müslüman olan İngiliz gazeteci Yvonne Ridley ile Danimarka olayı, Hamas’ın zaferi, Batı dünyasının İslam algısı ve kitapları üzerine konuştuk. Saddam’ın bir zamanlar ABD dostu olduğunu hatırlatan Yvonne Ridley, Arap l

'Arap Liderler Saddam'ın Akıbetini İyi Okumalı'

Röportaj: Turan Kışlakçı

 

İngiliz Sunday Express gazetesinin eski muhabiri Yvonne Ridley 28 Eylül 2001'de Afganistan'a kaçak yollardan girmeye çalışırken Taliban tarafından Afganistan’da esir alındı. 10 gün boyunca Taliban’ın elinde esirdi. 45 yaşındaki Riddley Taliban'a "Eğer beni serbset bırakırsanız Kur'an-ı okuyacağım, İslam dinini araştıracağım" diyerek Taliban esaretinden kurtuldu. Ve bu sözünü tutarak Kuranı Kerim’i incelemeye başladı ve bunun sonucunda Müslüman oldu, hacca gitti. Şimdilerde İslam kanalı'nında politika editörülüğü yapan Ridley, aynı zaman İngiltere'de savaş karşıtı örgütlerin organizatörleri arasında yer alıyor. 

Geçen hafta Küresel BAK ve MAZLUM DER tarafından düzenlenen "Uluslararası Barış Buluşması"na katılan Ridley, Dünya Bülteni’ne Karikatür olayı ve Filistin üzerine önemli açıklamalarda bulundu. İşte Ridley'e sorduğumuz sorular ve aldığımız cevaplar: 

 

Karikatürler hakkında görüşünüz nedir? Bunun fikir özgürlüğü ile bir bağlantısı olabilir mi?

 

Danimarka medyası İslam'dan bihaber. Bu sadece onların değil, tüm batı dünyasının İslam konusundaki cahilliği de ortaya koydu. Bunu fikir özgürlüğü adı altında yapıyorlar. Bu tamamen bir yalan. Kabul edilir şey değil. Hemen her sabah İslam Kanalı’nda "Islamic Channel" program yapıyorum. Özgürlüğüm var, fakat bu bana kötü lisan kullanmamı gerektirmiyor. Tüm görüşlere saygı gösteriyorum. Fakat her şeyin bir sınırı var ve ben o sınırı aşamam. Eğer o sınırı aşarsam diğerlerine saygısızlık etmiş olurum. Bunun için sınırlara dikkat ederim. Danimarka'da yapılan şey, işini profesyonel olarak yapanları utandıracak bir konu. Bu onların cehaletini sergiliyor.

 

Bu olayı Batının İslam hakkındaki cahilliğine mi bağlıyorsunuz?

 

Maalesef, bu İslam hakkındaki cahilliklerinden kaynaklanıyor. Benzeri şeyi diğer batı medyası da yapıyor. Ben de geçmişte aynı şeyi yaşadım. Fakat şimdi İslam dünyasını daha iyi anlıyorum. Her iki tarafı da iyi anlamaya çalışıyorum. 

 

İslam dünyasında gösteriler her geçen gün yayılıyor? Bu konuda ne dersiniz?

 

Çok harika, çok güzel. Devam etmeli. Bunlarla verilmek istenen mesaj çok açık. İslam ile oynamaya çalışmayın. Bu nazik, hassas bir konu. İman ve inançlarla alay edilmesine izin veremeyiz. Hz. İsa'nın imajının da kötü çizilmesine karşıyız. Hıristiyanlarda buna tepki gösteriyor. Hıristiyan liderler, şimdi İstanbul, İslamabad ve Cakarta'daki gösterilere ve tepkilere bakıp, "Hıristiyanlarda inaçlarında böyle güçlü olabilselerdi, Hıristiyanlık bugün bir krizin içinde olmayacaktı" diyorlar.

 

Danimarka'daki gazetelere yönelik bir planınız var. Nedir bu?

 

Evet, Danimarka'daki Köprü Vakfı "Bridge Foundation" ile birlikte batılı gazetecilere İslam'ı anlatmak için bir proje başlattık. Projemiz mart ayında faaliyetine başlayacak. Kopenhang'da yapılacak konferansta tüm Danimarkalı gazeteciler, İslam hakkında detaylı bilgi verilecek. Buna ek olarak Islamic Channel da, ileriki aylarda yaza denk gelecek büyük ihtimalle, uluslararası bir konferans düzenlemeyi düşünüyor. Bu konferans sadece Hz. Peygamber'in hayatı üzerine olacak. Böylece umarım Danimarkalılar, Müslümanların neden bu kadar Peygamber düşkünü olduklarını anlarlar. 

 

"BIRAKIN, HAMAS'A YARDIMLARI KESSİNLER"

 

Filistin'e geçersek.. Hamas'ın zaferini nasıl karşılıyorsunuz?

 

Amerika Ortadoğu'da demokrasi mi istiyor? İşte size demokrasi. Filistin halkı gerçek temsilcilerini seçti. Hamas'ın zaferine saygı gösterilmeli. Çünkü onları Filistin halkı kendi iradesiyle onları seçti. Hiç kimse buna karşı gelemez. Filistin'e gittiğinizde halkın Hamas'a olan sempatisini çok rahatlıkla görebilirsiniz. Hamas, halkı için çalışıyor. İsrail genel manada barış istiyorsa, o halde Hamas ile görüşmeli. Hamas'ın ortaya koyduğu şartlardan başlamalı. Hamas'ın önerdiği 1967 sınırlarına çekilme şartı, çok makul ve bencede buradan başlanılmalı. Yani İsrail önce sınırlarını belirlemeli. Uluslararası Hukuk ve BM kararları da bunu gerektiriyor. Hamas görüşmelere hazır, önemli olan İsrail hakiki manada kararını vermesi. 

 

ABD ve Batı ülkeleri Hamas'a mali yardımı keseceğini söylüyor?

 

Bırakın, bırakın kessinler... Filistinliler'e verdikleri yardım, İsrail'e verdikleri yardımın yanında devede kulak. Bırakın onu da kessinler.. Tam bir utanç... Kestiklerin de ne olacak. İran, Suudi Arabistan ya da diğer İslam ülkeleri yardım elini uzatacaktır Hamas'a. Devletler yardım etmeye çekinirlerse, Müslüman halklar Hamas'a yardım elini uzatacaktır.

 

"CENİN'DE GÖRDÜKLERİMİ ASLA UNUTAMAM"

 

Filistin'i daha önce ziyaret ettiniz. Nelere tanık oldunuz? 

 

Geçen haftalarda da Filistin'e gitmeye çalıştım, fakat İsrailliler ülkeye girişimi engelledi. Şimdi sorunuza gelirsek. Daha önce Filistin'e gittim. Cenin katliamı sonrası Filistin'de bulundum. Şu anda omuzumda gördüğünüz şu poşu, Cenin halkının bana bir  armağını. Yaşadıklarını unutmamamı istediler benden. Bilinsinki Cenin'deki katliamı asla unutamam orada gördüklerim karşısında dehşete kapıldım.. İnsanlar bana niye bu kadar Filistin'e önem veriyorsun dediklerinde. Ben de onlara Cenin'de gördüklerimi anlatınca apışıp kalıyorlar.

 

Kısaca Cenin'de müşahede ettiklerinizi bize anlatır mısınız?

 

İşim gereği Filistin'de, yıkılmış Ramallah ve Nablus şehirlerinde de bulundum. Mayıs 2002'de, silah gücünün silahsız insanların yaşadığı Cenin mülteci kampını yerle bir edişine tanıklık ettim. İsrailliler 13 bin savunmasız Filistinlinin yaşadığı Cenin'e F-16 savaş uçaklarından bombalar attılar, Apache saldırı helikopterlerinden füzeler gönderdiler, tanklarla evleri ateşe tuttular ve tahrip ettiler. Üç yüzün üzerinde eve buldozerlerle yerle bir edilmişti. Her taraf harabeye dönmüştü. Tüm evlerde kurşun ve şarapnel izleri vardı. Ağaçlar köklerinden sökülmüştü. Anlatılacak gibi değil.. Çocuklar dahil yüzlerce kişi öldürülmüştü. Onlar bizim bu görüntüleri görmemizi istemiyorlar. Ben bunları nasıl görmezlikten gelebilirim... Cenin'deki kaos ve katliamı arkamda bırakarak ayrılırken insanlar hâlâ binaların enkazlarını kazıyor, yakınlarını bulmaya çalışıyorlardı.

 

Filistinliler bir saldırı düzenleyince terörist oluyor. İsrail katliam yapınca dahi dünya sesini çıkarmıyor? Bu iki yüzlülüğü nasıl yorumluyorsunuz?

 

Öncelikle devlet terörizminin, bireysel terörden daha tehlikeli ve öldürücü olduğunu bilelim. Terörizmle Devlet terörizmi arasındaki fark sadece Devlet terörizmi yüzlerce hatta yüz binlerce kişi öldürüyor olması. O halde Devlet terörizminin önünü kesmeliyiz. 

 

"HOLLYWOOD'UN TEKLİFİNİ REDDETTİM"

 

İki kitabınız olduğunuz biliyoruz? Başka kitap çalışmanız var mı?

 

Evet, iki kitabım var. İlki "In the Hands of the Taleban?" (Taliban'ın Elinde), İkincisi ise "Ticket to Paradise?" (Cennet'e Gidiş Bileti". Bunların yanı sıra şu anda Usame bin Ladin'in hayatı üzerine çalışıyorum. Yakında bu konudaki kitabımı tamamlayıp neşredeceğim. Londra'daki bombaların ardında başladığım ancak yarım bıraktığım bir kitap var. Ladin'in üzerine yazacağım kitabın ardından ona tekrar başlayacağım.

 

İlk kitabınızı Filme çekme gibi girişimleriniz vardı. Ne oldu?

 

Hollywood'dan böyle bir teklif aldım. Fakat ben bunu kabul etmedim. Çünkü onların hedefi Taliban'ı tamamen vahşi göstermek, kötülemek ve karalamaktı. Yani savaşlarını haklı göstermek için böyle bir plan düşünüyorlardı. Kitabımın iyi yansıtılmayacağını anladığım için projeyi reddettim.

 

Bush'un "Terörizmle Savaşı" konusundaki görüşünüz nedir?

 

"Terörizmle Savaş" korkarım bu sonu gelmeyecek bir savaş olacak. ABD yetkilileri sık sık bu konuda açıklamada bulunuyorlar. Güya bu bilinmeyen düşmana karşı, dünyada güvenliği sağlayacaklar. Bilakis terörizmle savaş ilan edildiği günden beri dünya daha güvensiz oldu. Bali bombalandı, Madrid bombalandı, İstanbul bombalandı, Londra bombalandı. Şimdi dünya daha güvenli değil. Beyaz Saray'daki Cunta'nın tehlikemi girişimlerine karşı "stop" demek için sokaklara dökülmeliyiz.

 

Son olarak, bize bir batılı olarak İslam dünyasının eksikliklerin neler olduğunu söyleyebilir misiniz?

 

Sadece Arap liderlere bakmanız yeterli. Çoğu işe yaramaz. ABD karşısında çok eziklik hissediyorlar. Irak’ı yalnız bıraktılar. Tüm Arap liderlerine Saddam'ın şimdiki görüntülerine iyi bakmalarını öneriyorum. Saddam hapiste, mahkemede zavallı bir durumda. Yani, ileride sizler de burada olabilirsiniz. Çünkü o da bir zamanlar Amerika'nın yakın bir dostu idi..  Şimdi bakın Amerika dostuna ne yapıyor. Umarım Arap liderler tarihlerine dönerler de, biraz ruh, biraz cesaret bulurlar. Hz. Peygamber'in hayatını, Halid bin Velid'in hayatını okumalıdırlar. Belki bir şeyler ruhlarında kıpırdar.. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48