banner15

Arap Parlamentosu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

Arap Birliği’ne üye 22 Arap ülkesince oluşturulan Geçici Arap Parlamentosu, Mısır'ın başkenti Kahire'de toplanarak ilk oturumunu gerçekleştirdi. Geçici Arap Parlamentosu, Avrupa Parlamentosu benzeri bir yapılanmayı hedefliyor.

Arap Parlamentosu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

Mustafa Eğilli/Dünya Bülteni

 

Geçici Arap Parlamentosu, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın açılış konuşmasıyla faaliyetlerine başladı. Amr Musa konuşmasında geçici parlamentonun kalıcı parlamento için bir basamak olduğunu söyledi. Arap Parlamentosu’nun Arap Birliği zirvelerinde alınacak kararların oluşmasında ve sorunların tartışılmasında etkin rol oynayacağını; Arap Birliği’ne tavsiye kararlar sunacağını ve Arap ekonomisinin entegrasyonuna katkıda bulunacağını belirtti. Geçici Arap Parlamentosu’nun açılış toplantısında bir konuşma yapan Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Geçici Parlamento’nun küçük oluşumların artık etkili olmadığını bir zaman diliminde kurulduğunu ve bu adımın Arap âlemi için yeni bir ufuk açacağını söyledi.

 

Parlamento toplantısında Lübnan’ı temsilen söz alan Lübnan Meclis Başkanı nebih Berri, Lübnan’a ve Lübnan üzerinden Suriye’ye yönelik yapılan uluslar arası komplolara dikkat çekerek buna karşı Arap Birliği’nden destek istedi. Aynı zamanda Arap parlamantolar Birliği’nin Başkanı olan Berri, söz konusu komplolara tek başına kimsenin duramayacağını hatırlatarak birlik çağrısında bulundu.

 

Parlamentonun Merkezi Şam’da Olacak

 

Birliğe üye 22 ülkeden 4'er temsilci olmak üzere toplam 88 sandalyeden oluşan Parlamento'nun sözcülüğüne Kuveyt'ten Muhammed Casim el Sakr seçildi. Hiçbir yaptırım gücü olmayan Parlamento'nun merkezi Suriye'nin başkenti Şam'da olacak. Geçici Arap Parlamentosu'nun ABD’nin yoğun baskıları altında olan Suriye’de olması dikkat çekici bulundu. 1945 yılında kurulan Arap Birliği, en eski uluslar arası örgütlerden olmasına rağmen Arap ülkeleri arasındaki sorunlara bile çözüm bulamadığı gerekçesiyle sert bir şekilde eleştiriliyordu. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da hem teşkilatı daha etkin hale getirmek, hem de Arap dünyasında demokratikleşme çabalarına destek olmak amacıyla arayışlara girmiş ve ilk adım olarak ortak parlamentonun kurulmasını istemişti. Geçtiğimiz mart ayında Cezayir'de bir araya gelen Arap liderler, bu yöndeki teklifleri kabul etmişti.

Parlamentonun Yaptırım Gücü Yok

 

Geçici Arap Parlamentosu’nun Arap ülkeleri üzerinde herhangi bir yaptırım gücü yok ancak tavsiye niteliğinde kararlar alabilecek. Arap Parlamentosu’nun, Arap ülkeleri arasındaki işbirliğin güçlendirilmesi, iktisadi ve beşeri kaynakların geliştirilmesi başta olmak üzere yedi alanda etkinlik göstermesi planlanıyor. 

 

Avrupa Parlamentosu Model Alındı

Avrupa Parlamentosu'nun 5 yıl sonra daimi bir hüviyet kazanması ve üyelerinin de tıpkı Avrupa Birliği Parlamentosu gibi üye ülkelerde yapılacak seçimlerle bu göreve gelmeleri planlanıyor. Geçici Parlamentonun üyeleri, aynı zamanda kendi ülkelerindeki meclislerde de yer alıyor. Ancak Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı ülkeler, Arap Parlamentosu'na sonradan belirledikleri isimleri göndermeyi tercih etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48