banner39

Arap Ülkeler'den tam destek

Arap ülkelerinin bazıları, ABD Başkanı George Bush'un Irak'taki asker sayısını artırma planını desteklediklerini açıkladılar.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Arap Ülkeler'den tam destek

Orta Doğu ziyareti kapsamında Kuveyt'te temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın dün bir araya geldiği 6 Körfez Arap ülkesi ile Mısır ve Ürdün'ün dışişleri bakanları, Irak'a yaklaşık 20 bin asker gönderilmesini desteklediklerini bildirdiler.

Rice ile ortak basın toplantısı düzenleyen Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed El Selim El Sabah, "Başkan Bush'un Bağdat'taki Amerikan askeri varlığını güçlendirme planının, Irak'ın iç savaşa kaymasını engellemek ve Bağdat'ın istikrarı için bir araç olarak görme arzumuzu ifade ettik" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice ise bu planın, daima masumların ölümüne neden olan şiddeti hızla bitiremeyeceğine dikkati çekti.

Rice'ın bakanlarla toplantısının ardından yayımlanan ortak açıklamada da Bush'un, Körfez bölgesinin güvenliğini, Irak'ın toprak bütünlüğünü, tüm Iraklıların siyasi sürece dahil edilmesini savunan konuşmasından memnuniyet duyulduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Irak'ta mezhep kökenli ayrılıkçı şiddetin kınanması ve tüm milislerin silahsızlandırılması gerektiği kaydedildi.

Condoleezza Rice, Kuveyt'teki temaslarıyla Orta Doğu ziyaretini bitirerek Avrupa'ya gitti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?