banner15

Arap ülkelerinde Noel Manzaraları

Hıristiyan dünyası şu sıralar Noel heyecanı içinde. Ancak Noel hazırlıkları, sadece Hıristiyanların yoğun olarak yaşadığı Batı ülkelerinde değil, çok sayıda Hıristiyan’ın yaşadığı Arap ülkelerinde de yapılıyor. Arap ülkelerindeki Hıristiyanlar’in sayısı 2

Arap ülkelerinde Noel Manzaraları

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Deutsche Welle’den Eyad Hamideh ve Daline Salahie, Arap topraklarında Noel’in nasıl kutlandığını anlatıyor… Hıristiyan alemi, en büyük dini bayramları olan Noel’i kutlamaya hazırlanırken, Arap ülkelerinde de Noel havası esiyor. 22 Arap ülkesinde yaşayanların çoğunluğu Müslüman olmakla birlikte, Arap topraklarında yaklaşık 20 milyon Hıristiyan da yaşıyor. Suriye, Mısır, Ürdün, Filistin ve Lübnan, Hıristiyan nüfusun en yoğun olduğu Arap ülkeleri. Lübnan’da nüfusun hemen hemen yarısını Hıristiyanlar oluşturuyor. Ve bunların büyük çoğunluğu Ortodoks.

Müslümanlar da Kutluyor

Lübnanlı bir Müslüman olan Juhaina, ülkesinde Noel’in nasıl kutlandığını anlatıyor. Juhaina, “Bir ay öncesinden hazırlıklar başlıyor. Her yer ışıklandırılıyor, sokaklarda şarkılar duyuyorsunuz. Dükkanlar, evler süsleniyor. Sadece Hırıstiyanlar değil, Müslümanlar da süslüyor“ diyor. Lübnan’da Hıristiyan ve Müslümanlar’ın oturduğu bölgelerin iç içe geçtiğini, bu nedenle bayramların hep birlikte kutlandığını söylüyor, Juhaina.

Mısır’da da Noel şaşaa içinde geçiyor. Ülkede Hıristiyanlar’ın sayısının fazla olması nedeniyle, Hıristiyan bayramları da resmen kutlanıyor. Mısırlı bir Hıristiyan olan Rita Christina’ya göre, Mısır’taki Noel kutlamaları Batı’dakileri aratmıyor. Rita, Noel’de genelde bütün aile toplanır. Birlikte yemek yenilir. Mısır’da Noel’de çok yemek yeriz. Geleneksel yemek Hindi. Sonra gençler dışarı çıkar. Partiler düzenlenir. Ve tabii kiliseye gidilir” diyor.

Suudi Arabistan’da Noel Yasak

Çam ağaçları, Noel babalar, Noel şarkıları… Mısır’da hepsi mevcut. En çok tercih edilen Noel hediyesi ise para veya altın. Daha az sayıda Hıristiyan’ın yaşadığı Körfez ülkelerinde ise başka bir manzara var. Örneğin, Suudi Arabistan’da Noel’i kamuya açık yerlerde kutlama yapmak yasak. Suudi Arabistanlı Osam, ülkesinde Noel’i şöyle anlatıyor:

“Burada Noel, pek bilinmiyor, çünkü insanlar özel kutlamalar yapıyor, devlet Hıristiyan bayramlarının açıkça kutlanmasına izin vermiyor. Sadece özel olarak veya konsolosluklarda kutlayabilirsiniz.”

Daha batılı bir imaj çizen Dubai’de ise böyle bir yasak yok. Dubaili Müslüman bir ailenin kızı olan Necla Nasser, “Noel’i de, yılbaşını da kutlarız biz,” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Arap Emirlikleri’nde ayrımcılık yoktur. Herkes özgür. Kamuya açık yerlerde de kutlamalar yapılır. Özellikle Hıristiyanlar, dinlerinin yerine getirirken hiçbir zorluk çekmiyor. Çam ağaçları olur, Noel hediyeleri verildiği olur…”

 İşgal Altındaki, Beytüllahim'de Noel

 

Hıristiyan dünyası Noel'i kutlarken, Hz. İsa'nın doğum yeri olan Batı Şeria'daki Filistin kenti Beytüllahim'e binlerce Hıristiyan hacı ve turist geldi. Müslüman nüfusun ağırlıklı olduğu kentte geçişler kolaylaştırıldı.

 

 

İsrail ordusu, Noel öncesi, Beytüllahim'e girişlerle ilgili ağır kısıtlamaları hafifletti; kentin girişindeki askeri kontrol noktasında özel araç ve otobüslerin olağan kontrollerle girişlerine izin verdi.

Müslüman nüfusun ağırlıklı olduğu Beytüllahim'in Hıristiyan Belediye Başkanı Victor Batarseh, Beytüllahim'e Noel kutlamaları nedeniyle 30 bin dolayında turist ve Hıristiyan hacı gelmesinin beklendiği belirtti.

Geçen yıl bu sayının 18 bin kişi olduğunu belirten Batarseh, bu sene Noel kutlamaları için çok özel şekilde hazırlandıklarını, kentin her tarafının süslendiğini söyledi.

Belediye Başkanı Batarseh, herhangi bir olay çıkmaması için de yoğun güvenlik önlemi alındığını, kutlamaların barış içinde sürdürüleceğini ifade etti.

Beytüllahim’deki kutlamalar, bugünden itibaren 18 Ocak'taki Ermeni yılbaşısına kadar devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48