banner39

Arap vekiller ilk defa Gazze'yi ziyaret etti

Arap parlamenter heyeti, Gazze halkıyla dayanışma çerçevesinde bir ziyaret gerçekleştirdi.

Arşiv 17.02.2010, 03:14 17.02.2010, 12:08
Arap vekiller ilk defa Gazze'yi ziyaret etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Gazze Şeridi’ndeki Filistin hükümeti ilk kez bir Arap Parlamenter Heyeti ağırladı. Kuşatma altındaki Gazze halkıyla dayanışma çerçevesinde gerçekleşen ziyaret Filistinli yetkililer tarafından “tarihi” olmakla nitelendiriliyor.
 
Filistinliler ayrıca Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın da kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ni ziyaret etmesi ve bölgedeki insani durum hakkında bizzat yerinden bilgi alması noktasında çağrıda bulunuyorlar.
 
Gazze Şeridi’ne Mısır ile tek sınır kapısı olan Refah’tan heyette Arap Parlamenterler Birliği’ni temsilen 26 parlamenter bulunuyor. Ajanslar heyet Gazze Şeridi’nde hem resmi hem de halk tarafından coşkuyla karşılandığını dile getiriyor.
 
Arap parlamenter heyeti karşılamaya gelenler arasında bölgedeki hükümet yetkilileri ve milletvekillerinin de bulunduğu belirtiliyor. Gelen heyette ise Amman Sultanlığı, Mısır, Bahreyn, Katar, Suriye, Sudan, Irak, Lübnan, Cezayir ve Kuveyt’ten milletvekilleri bulunuyor.
 
Gazze Şeridi’ni ziyaret eden Arap heyetin Filistinli örgütlerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, esirlerin aileleriyle, İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçlarını belgeleme komisyonu ile görüşmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?