Arapça bilgi ve etkinlik yarışması

İstanbul'da İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenan 1. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması devam ediyor

Arapça bilgi ve etkinlik yarışması


Dünya Bülteni / Zehra Gülle

Akademi İstanbul Yurt Dışı Eğitim Danışmalığı ve Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği tarafından ortaklaşa İstanbul genelinde İmam Hatip Liseleri arasında "1. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması" düzenlendi.

Akademi İstanbul Yurt Dışı Eğitim Danışmalığının İstanbul genelinde İmam Hatip Liseleri arasında Arapça öğrenimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yöneltmek ve onların "Geleceğin Dil Uzmanları" olarak yetişmelerini sağlamak ve Arapçayı öğrencilere sevdirerek öğretmek  amacıyla düzenlediği 1. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması devam ediyor.

ARAPÇA TİYATRO YARIŞMASININ GALİBİ ZEYTİNBURNU İMAM HATİP LİSESİ

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları kapsamında 4-5 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Arapça Tiyatro yarışmaları tamamlandı. Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapılan yarışmalarda 22 okulun tiyatro ekibi “Batıdan Dönen Adam” isimli oyunu izleyicilerden büyük alkış aldı. Her bir okul kendisine özel sahne dekoru, metin yorumu ve görsel şölenleri ile izleyicilere coşkulu anlar yaşattı.
 
Saat 10.30’da başlayan yarışmaların jüri üyeliklerini Akademistanbul Arapça Bölümü Müdürü Ürdünlü Dr. İbrahim Helalşah, Akademistanbul Arapça hocalarından Mısırlı Mahmut Süleyman ve tiyatro sanatçısı Davut Akgül yaptı.
 
Çok çekişmeli geçen iki günlük yarışmaların sonunda Zeytinburnu İmam Hatip Lisesi birinci oldu. Tiyatro yarışmasında ikinci ve üçüncü olarak dereceye giren okullar 23 Mayıs Pazar günkü ödül töreninde açıklanacak ve  sahneye çıkarak tiyatro oyunlarını sergileyen bütün öğrencilere katılım ödülleri verilecek.

ARAPÇA YARIŞMALARI DEVAM EDİYOR

İmam Hatip Liseleri Arasındaki Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları 3 Mayıs Pazartesi günü bilgi yarışması çeyrek final elemeleri ile başladı. Eş zamanlı olarak Kartal Anadolu İHL ve Beyoğlu Anadolu İHL’nin konferans salonlarında düzenlendi.
 Çeyrek final yarışmalarında Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesindeki açılış programında Kur’ân tilaveti sonrasında yarışmayı destekleyen 6 Sivil Toplum Kuruluşu adına Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader selamlama konuşması yaptı. Akademistanbul Arapça Öğretimini Yaygınlaştırma Projeleri Koordinatörü Kazım Ağcakaya’nın konuşmasının ardından  yarışmalara  geçildi.
 
Sunuculuğunu Yusuf Öcalan’ın, juri üyeliklerini Dr. Zübeyr Halafalah, Dr. Abdurrazık Ahmet, Meral Şentürk’ün yaptığı, Avrupa yakası çeyrek final Arapça Bilgi Yarışmalarında 1. Yarışmada Kazım Karabekir İmam Hatip Lisesi, 2. Yarışmada İstanbul İmam Hatip Lisesi, 3. Yarışmada ise Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi gruplarındaki okulları geride bırakarak yarı finale  yükseldi.
 
Kurân tilaveti ile başlayan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesindeki yarışma programında da okul müdürü Mithat Tekçam’ın selamlama konuşmasının ardından yarışmayı destekleyen 6 Sivil toplum kuruluşu adına selamlama konuşmasını İGEDER Başkan yardımcısı İsmail Cihangir Bey yaptı. Akademistanbul Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık Hizmetleri Genel Müdürü Muhammed Ağırakça’nın konuşmasının akabinde yarışmalara geçildi.

Sunuculuğunu Nuran Zeyrek’in, juri üyeliklerini Yard. Doç.Dr. Abdussamet Bakkaloğlu, Serdar Şadoğlu ve Ülkücan Velioğlu’nun yaptığı Anadolu Yakası yarışmalarında da oldukça çekişmeli bir tablo vardı. 1. Yarışmada ev sahibi Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2. Yarışmada Beykoz İmam Hatip Lisesi, 3. Yarışmada ise Tuzla İmam Hatip Lisesi yarı finale yükselmeye hak kazandılar

11 Mayıs Salı günü saat 11.00-12.30 arasında Kartal ve Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Liseleri salonlarında yapılacak olan yarı final yarışmalarında ilk ikiye kalan takımlar 23 Mayıs Pazar günü 16.30-17.30 arasında İstanbul Kongre Merkezi Harbiye salonunda yarışacaklar.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 01:49
banner53
YORUM EKLE

banner39