banner39

Araplar Anti İslam için yürüyüş izni istedi

Avrupa Arap Birliği (AEL), 11 Eylül 2007'de Brüksel'de, "İslam korkusu ve ırkçılığa karşı" yürüyüş düzenlemek için resmi makamlardan izin istedi.

Arşiv 23.08.2007, 15:12 23.08.2007, 15:12
Araplar Anti İslam için yürüyüş izni istedi

"Avrupa'da İslamlaşmayı durdurmak" hedefinde olduğunu ileri süren "Stop the Islamisation of Europe" (SIOE) isimli bir kuruluşun 11 Eylül 2007 tarihinde Brüksel'de "Avrupa'nın İslamlaşmasına karşı" düzenleyeceğini açıkladığı gösterinin tartışmaları devam ederken, AEL'nin karşı gösteri için izin talebi endişe ve gerginliği artırdı.

SIOE'nin gösteri izini almak için yaptığı resmi başvuruyu reddeden Brüksel Belediye Başkanı Freddy Thielemans, ret kararına gerekçe olarak, "Brüksel'deki Müslümanların, SIOE'nin kindar ve İslam karşıtı mesajlarına sert tepkiler göstermesi endişesi" üzerinde durmuştu.

Thielmans'ın, AEL'nin gösteri izin talebine de olumsuz yanıt vermesi bekleniyor.

"Müslümanların Avrupa'da, demokrasi ve eşitliği yıkan şeriat kurallarını geçerli kılmayı denediklerini" öne süren SIOE, bu yaklaşımın Avrupa ülkeleri anayasalarına aykırı olduğunu anlatıyor.

Belçika'nın Flaman kesimindeki aşırı sağcı parti Vlaams Belang'dan (Flaman Menfaati) destek bulan SIOE, Brüksel Belediyesinin kararı üzerine "düşünce ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini" savunarak, 11 Eylül'de Avrupa Parlamentosu önünde "on binlerce gösterici" toplamak hedefinde olduğunu tekrarladı.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?