banner39

Araplar, hükûmetlerine, 'Türkiye gibi olun' diyor

Araplar, kendi hükümetlerinin de İsrail'e karşı Türkiye benzeri kararlılığı göstermesini istedi.

Arşiv 04.06.2010, 01:51 04.06.2010, 01:51
Araplar, hükûmetlerine, 'Türkiye gibi olun' diyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
İsrail'in, Gazze'ye yardım malzemesi götüren gemilere saldırısının ardından, Ankara'nın İsrail ile yaşadığı gerginliğin, Türkiye'nin Arap ülkelerindeki popülaritesini artırdığı belirtildi.

Reuters'ın Tom Perry imzalı haberinde, Araplar'ın kendi hükümetlerinin de benzeri kararlılığı göstermesini istediği ifade edildi.

Haberde, Kuveyt'ten Kahire'ye uzanan Arap dünyasında, İsrail baskınına verdiğe karşılığa destek olmak amacıyla Türkiye'nin bayrağının dalgalandı rıldığı belirtildi.

Ankara'nın Tel Aviv büyükelçisini geri çekmek gibi tepkisinin, birkaç Arap hükümetinin İsrail ile diplomatik bağlantılarını ortaya çıkardığı kaydedilen haberde, bu hükümetlere, İsrail'in Gazze kuşatmasına yardım ederek tepki çeken Mısır'ın da dahil olduğu belirtildi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de, kendi hükümetlerini eleştiren M ısırlılar'ın, Türkiye'ye destek olduğu kaydedilirken, Kahireli protestocu Madiha Kurkur'un, Dışişleri Bakanlığı'nı göstererek, "Orada insanlar otururken, Türkler Gazze kuşatmasının kaldırılması gerektiğine dair daha çok şey yaptı " dediği belirtildi.

Haberde ayrıca Suudi Arabistan'ın önde gelen yazarı ve analisti Halid el Dakhil'in, "Arap sokaklarında Türk hükümetinin popülaritesinin arttığına şüphe yok. Bu Arap hükümetlerinin güçsüzlüğü göz önünde bulundurulduğ unda, doğal bir şey" şeklindeki sözlerine yer verildi.

Bu arada, Filistin davasını savunarak zaten popüler olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail ile son yaşananlar üzerine Arap toplumundaki statüsünü daha da yükselttiğine dikkat çekildi. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?