Araplardan Erdoğan'a: 'İsrail'in OECD üyeliğini engelle!'

İsrail'in üyeliğinin belirlenmesine sayılı günler kala, Arap kamuoyunun Erdoğan'a 'İsrail'in OECD üyeliğini engelle', çağrısı artıyor.

Araplardan Erdoğan'a: 'İsrail'in OECD üyeliğini engelle!'

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in OECD'ye üye olup olmayacağının belirlenmesine sayılı günler kala, Araplardan Erdoğan'a 'İsrail'in OECD üyeliğini engelle' çağrısı artıyor. Arap yazarlar, bu konuda arka arkaya yazılar kaleme alırken, facebook'ta da Erdoğan'a çağrı kampanyaları düzenleniyor.

Lübnan eski milletvekili ve önde gelen Arap yazarlardan Dr. Nasır Kandil, Suriye’nin resmi devlet gazetesi Tişrin’de yazdığı “Türkiya ve istihkaki uzuvviyyeti İsrail fi munazzamati’t teavun’il iktisadi” başlıklı makalede (2 Mayıs 2010) Arap ülkelerini kendi meselelerini sahiplenmeye ve Türkiye’yi İsrail’in OECD üyeliğini veto etme noktasında cesaretlendirmeye çağırdı.

Dr. Kandil, İsrail’in OECD’ye üye olabilmek üzere teşkilata sunduğu nüfus bildiriminde ırkçı bir tutum izleyerek Filistinli Arapları “reaya” olarak gösterdiğini ve bunun yıllar önce aynı teşkilata üye olmak isterken aynı işlemi yapan ırkçı Güney Afrika rejimine benzediğini öne sürüyor.

Lübnanlı yazara göre İsrail’in OECD’ye üye olması Arap ülkelerinin aleyhinedir. Çünkü OECD’ye üye olan İsrail teşkilat içerisinde veto hakkını elde edecek ve herhangi bir Arap ülkesinin bu teşkilata üye olmasının önüne geçebilecek yahut uzun uzadıya şartlar listesi sunabilecektir.

Dr. Nasır Kandil, Türkiye’nin İsrail karşısındaki tutumunu cesaretle nitelendirirken, Arap liderlerini ve Arap kamuoyunu harekete geçmeye çağırmakta, Avrupa ülkelerine baskı yapmaya, Türkiye’yi ise cesaretlendirmeye davet etmektedir.

Öte yandan bir grup Arap genç Facebook’ta “Erdoğan! Ümit sensiz! Bu fırsatı kaçırma!” sloganıyla hazırladıkları sayfayla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı İsrail’in OECD üyeliğini veto etme noktasında görüş bildirmesi için bir kampanya başlattı.

http://www.facebook.com/reqs.php#!/posted.php?id=115415601825703&share_id=103832052994653&comments=1#s103832052994653 adresindeki  kampanyada, “Hep birlikte Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan İsrail’in OECD üyeliğini veto etmesini isteyelim” ifadeleri kullanılıyor. Ayrıca sayfada, Başbakan Erdoğan’ın Arap olmadığı gerekçesiyle kendi liderlerindense “ecnebi” birinden yardım istenmesini kınayan bir yoruma karşı “Erdoğan’ın ecnebi bir lider değil İslami bir lider” olduğu vurgusu yapıldı.
 
İngiltere merkezli IHRC’nin bu konuda başlattığı kampanyayı daha önce Dünya Bülteni Genel Yayın Yönetmeni Akif Emre, “Türkiye’nin İsrail’i veto fırsatı” başlıklı yazıyla duyurmuştu. Dünya Bülteni’nin Türkçe, İngilizce ve Arapça yayınladığı haberlerde Türkiye'nin kurucu üye olduğu ve 30 üyesi bulunan OECD'de İsrail'in üyeliğine şimdiye kadar İngiltere, Norveç ve Yeni Zelanda'nın olumsuz baktığı belirtilmişti.

Nasır Kandil'in makalesinin tamamı için tıklayınız

 

 

erdogana-arap-cagrisi.jpg

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 12:46
banner53
YORUM EKLE

banner39