banner39

Araplardan Türklere özel ilgi

Davos Zirvesi'nin ardından Ortadoğu ülkelerine giden Türk işadamları Araplar tarafından özel bir ilgiyle karşılanıyor.

Arşiv 19.06.2010, 18:00 19.06.2010, 18:00
Araplardan Türklere özel ilgi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ticaret için Arap ülkelerine giden Türk iş adamlarının, Türkiye ile Arap ülkeleri arasında gelişen iyi ilişkiler sayesinde yakın ilgi ve sevgiyle karşılaştıkları bildirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl ''Davos Zirvesi''nde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile arasında geçen diyaloğun ardından Arap ülkelerindeki ''Türkiye sempatisi'' artmaya başladı.

Daha sonra Türk diplomatların Arap ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretlerle gelişen ilişki, serbest ticaret anlaşmalarının yanı sıra son olarak Gazze'ye yönelik saldırıların ardından Türkiye'den yola çıkan gemiye yönelik İsrail'in gerçekleştirdiği kanlı müdahaleyle Türkiye'nin Arap ülkelerindeki imajını daha da iyi noktalara taşıdı. Ancak, bu durum sadece ülkeler arasındaki diplomatlar arasında sınırlı kalmadı. Öyle ki, Arap ülkelerine giden Türk iş adamları, özel ilgiyle karşılanmaya başladı.

Star'ın haberine göre dünyanın çeşitli ülkelerine bakliyat ihracatı yapan iş adamı Engin Tan Narin ise, geçtiğimiz ay Suudi Arabistan seyahati sırasında, başından geçen olayı şöyle anlattı:

''İş görüşmesi için gittiğimiz bir lokantada yemek yedikten sonra, hesabı istedik. Ancak bir süre sonra yanımıza gelen garson hesabın ödendiğini söyledi. Hesabı kimin ödediğini merak edince, kasaya gidip yetkili ile görüştük. O da bize ısrarla 'hesabınız ödendi' dedi. Fakat daha sonra peş peşe yönelttiğimiz, 'İyi ama kim ödedi?' sorusuna karşılık, ''Başbakanınız hesabı Davos'ta ödedi. Sizden para almayacağız' dedi. Bunun üzerine bir süre Türkiye üzerine ve Arap dünyasıyla olan yakınlığımızla ilgili sohbet ettikten sonra, lokantadan hiç hesap ödemeden ayrıldık.''

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?