banner15

Araplar'ın ABD'ye tepkisi büyüyor

5 Arap ülkesinde yapılan kamuoyu yoklaması Arapların ABD halkına, ürünlerine ve kültürüne yönelik olumsuz bakışının artarak sürdüğünü ortaya koydu.

Araplar'ın ABD'ye tepkisi büyüyor

Araplar'ın, ABD halkına, ürünlerine ve kültürüne yönelik olumsuz yaklaşımının arttığı bildirildi. Arap-Amerikan Enstitüsü Başkanı James Zogby, 5 Arap ülkesinde yapılan kamuoyu yoklamasında, Arap kamuoyunun yaklaşımını etkileyen ana konuların, ABD'nin Irak ve Filistin konusundaki politikaları olduğunun saptandığını söyledi.

Zogby, bu politikaların yalnızca yaklaşımları olumsuz etkilemekle kalmadığını, aynı zamanda kalkınma ve siyasal istikrar beklentilerinde güven unsurunu azalttığını kaydetti.

Arap-Amerikan Enstitüsü'nün araştırmasına göre, Suudi Arabistan ve Mısır'da, halkın yüzde 80'inden fazlası ABD'ye karşı önceki yıllarda olduğu gibi olumsuz düşüncelere sahipler. Buna karşın Fas, Ürdün ve Lübnan'daki yaklaşımların da kötüleştiği belirtildi.

ABD'ye karşı tepkinin en çok arttığı ülkenin Ürdün olduğu, olumsuz yaklaşım oranının önceki yıla göre yüzde 62'den yüzde 90'a, Fas'ta yüzde 64'den yüzde 87'ye yükseldiği kaydedildi. Anketin geçen ay ortasında yüzyüze görüşme tekniğiyle yapıldığı, her ülkeden 600 ila 800 denek seçildiği ve hata payının yüzde 3,5 ile 4,7 arasında olduğu bildirildi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48