banner39

Arapların büyük çoğunluğu Türkiyeye sempatik-RAPOR

TESEV'in raporuna göre , Arap dünyasında Türkiye algısnmın olumlu yönde değiştiğini, büyük çoğunluğun sempati besliyor.

Arşiv 14.06.2010, 11:14 14.06.2010, 12:38
Arapların büyük çoğunluğu Türkiyeye sempatik-RAPOR

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TESEV'in araştırması Türkiye-Arap dünyası ilişkileri, Lawrance sonrası artan gerilimden sonra yeni bir zemine kavuştuğunu gösteriyor.

TESEV’in araştırmasına göre Arap dünyasındaki Türkiye algısının önemli ölçüde değiştiğini ortaya koyuyor. Belirtilen değişmenin AK Parti hükümetinin İsrail-Filistin savaşında izlediği politika, 1 Mart Tezkeresi’nin reddi ve Başbakan Erdoğan’ın Davos’taki tutumu olarak gösteriliyor. TESEV'in raporunu yorumlayan Hürriyet yazarı Sefa Kaplan Arap dünyasının Türkiye’ye sempatik yaklaştığını belirtti.


Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mehmet Akif Ersoy’dan şiirler okuyarak Arap dünyası ile olan ilişkilere yeni bir boyut getirmesi, ‘eksen kayması’ tartışmalarıyla birlikte gündemin ilk sırasına tırmandığını kaydetti.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) tarafından 7 Arap ülkesinde 2006 kişi arasında yapılan “Ortadoğu’da Türkiye Algısı” başlıklı araştırmanın sonuçları daha Arap ve Türkiye arasındaki olumsuz önkabullerin yıkıldığını, değiştiğini ortaya koyduğunu belirten Kaplan, Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Suudi Arabistan ve Suriye’de yapılan araştırmanın raporunun, Mavi Marmara gemisi katliamından önce, 17 Mayıs’ta hazırlandığını belirtti.

Kaplan TESEV'in raporunaa göre, Arap dünyasında yeni Türkiye algısının oluşmasında, 2002’de Ak Parti’nin iktidara gelmesi ile başladğını söylerken önemli kırılmanın ilk ayağının  1 Mart Tezkeresi’nin TBMM tarafından reddi olduğunu yazdı.

1 Mart Tezkere'sinin ardından İsrail’in Filistin’e saldırıp 1500 kişiyi öldürmesi üzerine hükümetin gösterdiği sert tepkinin ikinci kırılmayı oluşturduğunu kaydetti.

Araştırmayı yapan Ortadoğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meliha Benli Altunışık ise, bu durumu değerlendirirken, Ak Parti hükümetinin İsrail-Filistin savaşında izlediği politika ve Başbakan Erdoğan’ın Davos’taki tutumunun Arap dünyasında Türkiye’nin bölgedeki sorunların çözümünde daha etkin bir rol oynaması gerektiği kanısı yarattığını söyledi.

Telefonla alınan cevaplara göre türk dizileri de önemli ölçüde Arapları etkiliyor.

 

RAPORDAN BAZI ANEKTODLAR

- Filistin 1’nci Bölgede pek çok ülkede Türkiye’ye sempati son derece yüksek. Filistin, Suriye ve Ürdün kamuoyu, bu listede ilk üç sırayı paylaşıyor.

- Yoksulluk temel sorun Bölge insanının öncelikli sorunu, sanılanın aksine Filistin değil. İşsizlik ve yoksulluk insanları çok daha fazla ilgilendiriyor.

LAWRANCE KİMDİR?

Casusluğu  ile öne çıkan Thomas Edward Lawrence (1888-1935) Arapları Osmanlı’ya karşı ayaklandıran İngiliz subayıdır. İlk kez 1910’da geldi Türkiye’ye. Fırat kıyısında arkeolojik araştırmalar adı altında, petrole ve etnik yapıya ilişkin bilgi topladı. Mezopotamya, Suriye, Filistin ve Mısır’da Arapça öğrendi, İslam ritüellerini tanıdı. Temel görevi, Osmanlı hakimiyetindeki Arap ülkelerini Osmanlı’ya karşı kışkırtmaktı. Bunu başardı da. Araplar, Yemen, Filistin ve Irak cephelerinde isyan ederek İngiliz saflarına katıldı.  Arap dünyasının büyük bir kısmı, Osmanlı’dan ayrılıp İngiliz sömürgesi oldu. Osmanlı’nın yıkılışıyla Lawrence’in görevi nihayete erdi. Anılarını ‘Bilgeliğin Yedi Sütunu’ adıyla kitaplaştırdı ve burada Türklerin kendisine tecavüz ettiğini iddia etti. 1935’te İngiliz ordusundan emekli oldu. Aynı sene İngiltere’de bir motosiklet kazasında öldü.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?