banner15

Arar ABD ve Kanada'dan özür bekliyor

El-Kaide ile ilişkisi olduğu suçlamasıyla tutuklanan, işkence gören Mahir Arar, ABD'den özür bekliyor.

Arar ABD ve Kanada'dan özür bekliyor

El-Kaide ile ilişkisi olduğu suçlamasıyla tutuklanan, işkence gören, yaşamı altüst olan Suriye kökenli Kanadalı Mahir Arar soruşturma komisyonu tarafından aklandı. Arar, Washington ve Ottawa’dan özür bekliyor.

Arar uzun bir süreden beridir sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazandı. Aldığı aklanma haberi sevinciyle gözyaşlarını tutamadı. Bugünlerde Arar’ın davası tüm Kanada basınında yer alıyor. Suriye kökenli Mahir Arar, El Kaide ile ilişkisi olduğu suçlamasıyla yargılandığı davadan soruşturma komisyonu tarafından aklandı. Arar Amerika ve Kanada hükümetlerinin kendisinden özür dilemesi ve tüm yaşadığı zararların karşılanmasını istiyor.

Arar, telekomünikasyonda mühendis olarak çalıştığı sırada Eylül 2002 yılında tatil için gittiği Tunus’tan dönüyordu. Ancak transit olarak geçtiği New York’ta durdurularak islamist hücrelerle ilişkisi olduğu şüphesi tutuklandı. Kanada polisinin verdiği bilgiler doğrultusunda gerçekleşen tutuklamanın ardından Arar, Suriye’ye sınır dışı edildi, burada cezaevinde atıldı ve 10 ay boyunca işkence gördü.

Bir yıl sonra Kanada’ya geri döndü. Arar hukuk mücadelesini başlattı, olay büyüdü. Şubat 2004’te Ottawa’da hakkında ulusal bir soruşturma komisyonunun kurulmasını sağladı. ABD, Suriye ve Ürdün komisyonla işbirliği yapmayı ret etti. Arar sınırdışı edildiğinde bu ülkelerden geçirilmişti.Hakim Dennis O'Connor 18 Eylül’de kamuoyuna sunduğu 800 sayfalık raporunda, Arar hakkında Kanada güvenliği için tehdit oluşturacak hiçbir kanıt olmadığını belirtiyor. Kanada Krallık Jandarması ve istihbarat bilgileri doğrultusunda Arar’ın tutuklandığı ve sınırdışı edildiğini belirten hakim, Arar ve eşinin ‘’doğru olmayan’’ bilgiler nedeniyle ‘’El-Kaide ile ilişkisi olan aşırı uçlar’’ olarak tanıtıldığını kaydetti.

Arar aklandıktan sonra özrün yanısıra, eşi ve çocuklarının isimlerinin ‘’antiterörist kara listeden’’ çıkarılmasını istedi. Kanada basınında büyün yankı yapan olaydan sonra Kanada Başbakanı ‘’ağır bir adaletsizlik’’ yaşandığını kabul etti. Ancak henüz özür dilemedi. Bununla birlikte hükümet Arar ailesinin isimlerinin gözetim listesinden çıkarıldığını duyurdu. Kanadalı milletvekilleri ise oy çoğunluğu ile Arar’dan özür dilenmesi için gensoruyu kabul etti.

Kanada’da bu aralar jandarma ip üzerine yürüyor, federal polis henüz rapora ilişkin yorum yapmadı. Rapor polisi terörizmle savaşta bir kusur işlediğini ve Ottawa hükümetini de bu hatalara sürüklediğini kaydediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48