banner39

'Ardahan balı' için patent alınacak

Hacettepe Üniversitesi'nden gelen 3 kişilik arı ve bal uzmanından oluşan ekip, patent çalışmaları için Ardahan'a geldi.

Arşiv 09.06.2010, 11:44 09.06.2010, 11:44
'Ardahan balı' için patent alınacak

'Ardahan balı' için patent çalışması başlatıldı. Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, Ardahan balına patent almak için çalışmanın resmen başladığını belirterek, ''Şuan itibariyle balımızın patenti için resmen çalışma başlatmış bulunmaktayız'' dedi.

Hacettepe Üniversitesi'nden gelen 3 kişilik arı ve bal uzmanından oluşan ekip, patent çalışmaları için geldiği Ardahan'da ilk olarak Vali Mustafa Tekmen'i makamında ziyaret etti. Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu ile Kafkas Arısı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürü Hamza Kopuz da hazır bulundu.

Tekmen, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Kafkas Arı ırkının, kaynağını yaklaşık 800 çeşit çiçekten alarak yaptığı Ardahan balının şimdiye kadar patentleşmemesini büyük bir eksiklik olarak gördüğünü ifade etti.

Ardahan Valiliği, Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği ve Kafkas Arısı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa yaptıkları çalışmanın sonuç verdiğini belirten Tekmen, Hacettepe Üniversitesi'nden uzmanların Ardahan'a gelerek balın patenti için resmen çalışmanın başladığını söyledi.

Söz konusu çalışmanın sonuçlanmasıyla birlikte patent almayı ümit ettiklerini ifade eden Tekmen, şunları kaydetti:

''Hacettepe Üniversitesi'nden 3 kişilik arı ve bal uzmanından oluşan ekip, şuan ilimize gelerek resmen çalışma başlattı. Bizim talebimiz üzerine gelen ekip, bölgede 5 günlük bir çalışma yapacak. Bu 5 günlük süre zarfında birbirinden 5 ile 10 kilometre mesafede olacak şekilde, 75 ayrı noktadan bal ve çiçek örneği alarak, üzerlerinde bir akademik çalışma yapılacak. Çünkü patent enstitüsünün istediği bazı kriterler var. Daha sonra baldaki kalite ve polen analizi ortaya konulacak. Şuan itibariyle balımızın patenti için resmen çalışma başlatmış bulunmaktayız. Bu çalışma, daha sonra patent başvurusu için Patent Enstitüsü Müdürlüğüne sunulacak. ''

Tekmen, patentin alınmasıyla Ardahan'da bal konusunda çok ciddi bir mesafenin kaydedileceğini sözlerine ekledi.
 
Kaynak / aa

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?