banner39

Arı zehri birçok hastalığa şifa

Arı zehri, AİDS, kanser ve tedavisi mümkün olmayan birçok hastalıkta başarı ile kullanılmaktadır.

Arşiv 08.06.2010, 20:22 08.06.2010, 20:22
Arı zehri birçok hastalığa şifa


Kars’ın Kağızman ilçesinde arıcılar, arı zehrinin şifa olduğunu belirterek, arı vurmalarının yan etki ve faydalarının da olduğunu söylediler.

Kağızman’da arıcılık sektörü gittikçe gelişiyor. Kağızmanlı arcılar, arı zehrinin faydalı olduğunu ve birçok hastalığa iyi geldiğini dile getirdiler. Arı zehrinin farmokolojik etkileri, bağışıklık sistemini uyarması ve birçok rahatsızlığa iyi gelmesi nedeniyle son yıllarda üretimi ve tıpta kullanımının da her geçen gün arttığını belirttiler.

İŞTE ÖNEMLİ BİLGİLER:
Arı zehri saf olarak iğne şeklinde, krem, tablet ve merhem şeklinde ilaç sanayisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Farmokolojik olarak arı zehri kan dolaşımını artırıcı, bakteri öldürücü, radyasyona karşı koruyucu, tansiyon düşürücü etkileri ve bağışıklık sistemini aktive edici etkilere sahiptir.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda arı zehri multiple sclerosis (MS), AİDS, kanser ve tedavisi mümkün olmayan birçok hastalıkta başarı ile kullanılmaktadır. Arı zehrinin bu özellikleri ve yaygın olarak kullanımı nedeni ile APİTERAPİ başta ABD ve birçok Avrupa ülkesinde alternatif tıp olarak kabul edilmiş ve Apiterapi hastaneleri kurulmaya başlanmıştır.

Arı zehri ile tedavi yaygın hale gelmiş, dünya devletlerinin bir kaçında arı sokmasıyla tedavi merkezleri açılmıştır. Arı sokmasıyla tedavi edilen hastalıklardan biri de romatizmadır. Uzun yıllar süren araştırmalar neticesinde 1897 yılında neşredilen bir makalede, arı zehrinin romatizmada ciddi ve isabetli bir ilaç olduğu belirtilmiştir.
Arı zehri bazı cilt hastalıklarında faydalı bir ilaçtır.

ARI ZEHİRİNİN YAN ETKİSİ

Sayıları çok az olmakla birlikte birtakım insan arı sokmasına karşı duyarlıdır. Arının soktuğu kimsenin yüzü beyazlaşmaya, nabzı yükselmeye başladığında derhal hekime başvurmak gereklidir. Aşırı alerji gösterenler tedavi yolu ile arı sokmasına karşı bağışıklık kazanabilir.

Kaynak:KafkasHaber
 
 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?