banner39

Arınç: Adayı bugün öğrendim

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile hemen hemen tam bir mutabakat içerisinde bir sonuca vardıklarını belirtti.

Arşiv 23.04.2007, 22:40 23.04.2007, 22:44
Arınç: Adayı bugün öğrendim

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile hemen hemen tam bir mutabakat içerisinde bir sonuca vardıklarını, bundan sonrasının kendisini ilgilendirmediğini belirterek, ''Bana sorulan veya benim görüşümün alındığı konularda fikirlerimizin örtüşme içinde olduğunu söyleyebilirim'' dedi.

Arınç, ''Bu görüşmeden sonra kendinizi tam bir gönül rahatlığı içinde hissediyor musunuz'' sorusuna karşılık, ''Büyük bir ferahlık içinde'' olduğunu bildirdi.

Arınç, Meclisin açılışının 87. yıldönümü, ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen resepsiyonda, gazetecilerin Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin soruları yanıtladı.

''Bugün Başbakan ile görüştünüz. Kendisi, görüşme sonrasında 'Kafam çok net' dedi. Daha öncesindeki tavrınızı da biliyoruz. Sizin kafanızda da net bir isim var mı?'' sorusuna karşılık Arınç, bugün kendisini ziyaret eden Erdoğan ile cumhurbaşkanlığı sürecini konuştuğunu belirtti.

Erdoğan'ın da görüşme sonrasında açıklama yaptığını hatırlatan Arınç, ''Tabii 1 saat içinde çok şey görüşüldü. Bunların detayları hakkında bir şey söyleyecek değilim. Ama bu ilk görüşmemiz değil. Zaman zaman bazen bir araya gelerek, bazen telefonla, bazen başka bir şekilde de değişik konularda görüşüyoruz. Kendisi söylediyse şüphesiz doğrudur'' dedi.

Dünya çocuklarının Meclisi ziyaretinde, konu kendisine sorulduğunda ''Her şey çok belli, her şey çok normal'' dediğini hatırlatan Arınç, şöyle konuştu:

''Herhalde aday arkadaşımız kim olacaksa, yarın veya Çarşamba günü açıklanacaktır. Ama bana sorulan veya benim görüşümün alındığı konularda, fikirlerimizin tam bir örtüşme içinde olduğunu söyleyebilirim. Esasen bu ve buna benzer konular, aramızda hiçbir zaman tartışma ve ihtilaf konusu olmamıştır. Biz birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Temsil ettiğimiz misyonu çok iyi biliyoruz. Türkiye'nin gerçeklerini çok iyi biliyor ve yaşıyoruz. Türkiye'nin huzur ve istikrarının devamı için, Türkiye'de halkımızın refah ve mutluluğunun hiç gecikmeksizin, bir inkıtaya uğramaksızın devam etmesi için siyasetçilerin ne yapması gerektiğini de çok iyi biliyoruz.

Oturduk, eski görüşmelerimizi tekrarladık ve kendisiyle hemen hemen tam bir mutabakat içerisinde bir sonuca vardık. Bundan sonrası beni ilgilendirmiyor. Şüphesiz bir partinin genel başkanı olarak, partisinden bir aday olacaksa -ki öyle görünüyor- bunu kendi süreci içerisinde açıklayacaktır. Ben zaten bu sürecin başarıyla sonuçlanacağını, pek çok müdahalelerin, bir siyasi tartışma olarak geride kalacağını çok iyi biliyorum.''

Arınç, Parlamentonun, Anayasanın kendisine yüklediği görevi büyük başarıyla yerine getireceğini belirterek, yarın TBMM Danışma Kurulunda cumhurbaşkanlığı seçim turlarının günleri ve diğer konuları görüşeceğini ve önerinin Meclis tarafından da kabul edileceğini sandığını ifade etti. Arınç, ''Şimdiden hayırlı olsun'' dedi.

-''REZERVİMİ HALA MUHAFAZA EDİYORUM''-

Bir gazetecinin, ''(Bundan sonrası beni ilgilendirmiyor) dediniz. Sizin adaylığınız söz konusu olabilecek mi?'' sorusuna ise şu karşılığı verdi:

''Çok şükür düşündüklerini söyleyebilecek kadar net ve düzgün söyleyen insanlarız. Daha önce de 'Benim adaylığım şu tarihe kadar olur veya olmaz, bunu açıklamak için zamanım var' demiştim. Geçtiğimiz günlerde yine burada yaptığımız toplantıda, 'Yine zamanımız var' dedim. 'Ama Meclis Başkanı olarak bana düşen birinci görevin, bu süreci başarılı tamamlamak ve Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanını seçmek olduğunu' söylemiştim. 'Adaylığım ikinci planda kaldı' diye de ifade etmiştim. Yarın veya öbür gün aday açıklandıktan sonra bu konudaki cevabımı size vereceğim. Ama bu, Türkiye'de bir tartışma meydana getirmeyecektir. Ben kendi rezervimi hala muhafaza ediyorum, en azından tarih açısından...''

-''ÇOK RAHATIM''-

Arınç, bir gazetecinin, ''İsim söyledi mi, görüşünüzü almaya geldiğine göre'' sorusuna, ''Bakın değerli kardeşim, bugün biz Sayın Başbakan ile niçin bir araya geldik. Havalar çok güzel, kuşlar gayet güzel uçuyor, kelebekler çıktı, rengarenk laleler var, çiçekler var, bunları konuşmadık. Siz de bunları tahmin etmiyorsunuz zaten. Pek çok şey konuştuk. Bu, pek çok konuştuğumuz şey lütfen bize kalsın. Bu bizim aramızda konuştuğumuz bir konudur. Sizin önünüzde konuşmadık'' karşılığını verdi.

''Birbirimizin misyonunu çok iyi tanıyoruz, ne yapmamız gerektiğini yıllardır biliyoruz'' dediğini hatırlatarak, ''Bu görüşmeden sonra siz tam bir gönül rahatlığı içinde hissediyor musunuz kendinizi?'' sorusu üzerine Arınç, ''Büyük bir ferahlık içindeyim. Bugün benim için çok özel bir gün... Hem 23 Nisan hem de söylediğiniz konu üzerinde göğsüm bu kadar ferah... Çok rahatım'' diye konuştu.

Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını sürdürmesi üzerine ise Arınç, ''Bu söz hepsini bitirdi. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az... Bu işi tadında bırakalım'' dedi.

-''ADAYI BİLİYORUM''-

Bülent Arınç, resepsiyonda SP Genel Başkanı Recai Kutan ile de sohbet etti. Arınç'ın, Erbakan'ın Ankara'da olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine Kutan, ''Şu an para cezası verildi. Ceza, faiziyle birlikte yaklaşık 10 trilyon lirayı buluyor'' diye cevap verdi.

Gazetecilerin, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki sorusunu cevaplandıran Arınç, şöyle konuştu:

''Ben eskiden de söyledim. Bir Mevlevi var bir de Nakşi var. Mevlevi, Nakşi'ye diyor ki 'Biz öyle bir zikir yapıyoruz ki dönüyoruz Allah diyoruz, Allah diyoruz dönüyoruz' Nakşi de Mevlevi'ye cevaben diyor ki 'Biz öyle yapmayız. Biz bir Allah deriz, bir daha dönmeyiz' Ben dedim ki 25'ine kadar vakit var. Aday olacağımı veya olmayacağımı söylüyorum. İnşallah çok güzel şeyler olacak.''

Bir gazetecinin kendisine ''Sayın Cumhurbaşkanım'' diye hitap ettiği Arınç, ''Lafı evirip çevirmeyin. Adaylardan biri olduğumu biliyorum. Ben adayı bugün öğrendim. Adayı biliyorum. İçim rahat. Güzel şeyler olacak'' diye konuştu.

Kaynak: Samanyoluhaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?