banner39

Arınç: Başörtüsü sorununu CHP çözsün

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Başörtüsü meselesini CHP çözmek istiyorsa çözebilir elini tutan yok" dedi.

Arşiv 23.04.2010, 01:35 23.04.2010, 04:30
Arınç: Başörtüsü sorununu CHP çözsün


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Başörtüsü meselesini CHP çözmek istiyorsa çözebilir elini tutan yok. MHP çözmek istiyorsa yüksek sesle bunu ifade eder. Anayasa değişiklik teklifini getirir. Lütfen siz bir adım öne çıkın" dedi.

Arınç, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Anayasa Değişikliği teklifinin 11. maddesi üzerinde milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Bülent Arınç, MHP Niğde Milletvekili Mümin İnan'ın, "başörtüsü meselesinin" teklifte neden yer almadığı sorusuna şu karşılığı verdi:

"Demek ki özlemle bu meseleyi bekliyor. Bu konunun bayraktarlığını siz yapın, bu konuyu siz ele alın. Çünkü benim geçmişte siyaset yaptığım Refah Partisi (RP) ve Fazilet Partisi (FP) bu sebeple kapatıldı ve benim için siyasi yasak istendi. İktidarda iken AK Parti hakkında kapatma davası açıldı, sebeplerden bir tanesi de buydu. Dolayısıyla başörtüsü meselesini CHP çözmek istiyorsa çözebilir elini tutan yok, MHP çözmek istiyorsa sadece soruyla değil yüksek sesle bunu ifade eder; kanun ve Anayasa değişiklik teklifini getirir. Bunu bir siyasi istismar konusu olarak değil, Sayın İnan'ın yüreğinden geçen ve inandığı bir konu olarak görüyorum. Arkadaşıma her zaman destek olmaya hazırım ama lütfen siz bir adım öne çıkın. Anayasa değişiklik teklifinin içinde bu madde de olsun derseniz, o zaman 10. ve 42. maddelerde yaşadığımız serencamı da bilmeniz gerekir."

ÜSTÜN HİZMET MADALYASI!
Arınç, MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı'nın, ''Bu Anayasa değişikliğini hazırlayanlara üstün hizmet ödülü vermeyi düşünüyor musunuz?'' sorusuna, ''Anayasa değişikliği maddesini hazırlayanlara üstün hizmet ödülü vermeye gerek yok, aslında bunu anayasal madde haline getirenleri rahmetle anmamız gerekiyor'' yanıtını verdi.

'KOAS ÇIKAR'A AÇIKLIK GETİRDİ
Başbakan Yardımcısı Arınç, katıldığı bir televizyon programında, ''Bu paketin içerisinde Anayasa Mahkemesi'ni de düzenleyen bir madde olduğunu belirterek, mahkemenin referandum sonuçlarını iptal etmeye kalkması halinde büyük hukuki kaos çıkar'' dediğini anımsattı.

Arınç, ''Bunu çatışma anlamında söylemedim. 367 meselesinde karşılaştığımız olayı bugün yaşamak istemiyoruz. Referandum sonuçlarını Anayasa Mahkemesi'ne götürmek isteyenler varsa götürsünler ve karşı cevabını alsınlar'' dedi.

Bu arada Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programında, "Bu paketin içerisinde Anayasa Mahkemesini de düzenleyen bir madde olduğunu belirterek, mahkemenin referandum sonuçlarını iptal etmeye kalkması halinde büyük hukuki kaos çıkar" dediğini anımsatarak, "Bunu çatışma anlamında söylemedim. 367 meselesinde karşılaştığımız olayı bugün yaşamak istemiyoruz. Referandum sonuçlarını Anayasa Mahkemesine götürmek isteyenler varsa götürsünler ve karşı cevabını alsınlar"dedi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?