banner39

Arınç: Bunun hesabı sorulacaktır

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yaralıların kısa sürede alınması Türkiye'nin gücünü gösterir" dedi.

Arşiv 03.06.2010, 03:05 03.06.2010, 07:25
Arınç: Bunun hesabı sorulacaktır


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "İster nota deyin, ister başka şey, İsrail'e verilen 24 saatlik mühlet dolmadan orada kalanlar Türkiye'ye yola çıktı. Bu, Türkiye'nin gücünü gösterir" dedi.

İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Arınç, İsrail'den, THY'ye ait 3 uçakla 466 yolcu, 4 milletvekili ve 9 cenazenin Türkiye'ye getirilmekte olduğunu bildirdi. Yardım gemilerinin, aylardır abluka altında olan Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıktıklarını hatırlatan Arınç, "Maalesef İsrail kuvvetleri, gemiye inerek pek çok insanın yaralanmasına neden olan caniyane bir katliam yaptılar. Bu bir korsanlıktır. Bunun hiçbir uluslararası hukukta ismini bulamazsanız" diye konuştu.

Arınç, İHH'nın yıllardan beri masum insanlara yardım faaliyeti götürdüğünü belirterek, "Daha önce de Gazze ve Filistin'e yardım götürmüşlerdi. Hastalara ilaçlar ve ev yapımında kullanılabilecek yardım yüküyle yola çıkmışlardı. Hepimiz onların salimen ülkemize dönmesini bekledik. Hükümetimiz gereken duyarlılığı gösterdi, her şeyi yaptık. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi harekete geçirildi. Başbakanımız ve hükümetimiz en sert kelimelerle tüm dünyaya açıkladı. Biz, İsrail'den hükümet olarak yaralılarımızı almak ve Türkiye'de tedavi altına almak istediğimizi istedik. Gün boyunca bu çalışmalar devam etti" şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak bütün ağırlıklarını koyduklarını kaydeden Arınç, "Bütün uluslararası camiayı arkamıza aldık. Bu da İsrail'i taleplerimizi yerine getirmeye itti. Yaralılar hastanelerde tedavi altına alındılar. İsimlerin defalarca kontrol edildiğini haber aldık. Parlamentomuzu temsilen 4 milletvekili gitti. Tüm çabalar sonucunda 466 yolcu, 4 milletvekili, 9 cenazeyle dönüyorlar. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz. Tarihin en önemli insanlık hareketini başarıyla sonuçlandıran gönüllü kardeşlerimizi de sevgiyle bağrımıza basıyoruz" ifadelerini kullandı.

Arınç, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla uçakları karşılayacağını aktardığı konuşmasında, "Biraz sonra onları karşılayacağımız için fevkalade sevinçliyiz. Onların yakınlarına geçmiş olsun diyorum ve onları kutluyorum. Bu önemli hareketin organizasyonunu yapan ve TBMM tarafından üstün hizmet ödülü almış olan İHH ve Mazlumder olmak üzere bütün gönüllü kuruluşları tebrik ediyorum. Türkiye'nin yürüttüğü diplomasi başarıyla sonuçlanmıştır. Ama İsrail'in cinayetleri mutlaka hukuk içerisinde sorgulanacaktır. NATO konseyinde de İsrail'in barbarlığı kınanmaktadır. 3 THY uçağı bu olay için tahsis edilmiştir. THY yetkililerine de alenen teşekkür ediyorum" sözlerini sarf etti.

"İSRAİL'E GECE YARISINA KADAR SÜRE VERMİŞTİK"

Çalışmalarını hızlandırması için İsrail'e gece yarısına kadar süre verdiklerini dile getiren Arınç, "Uçaklarımız uçuş izni aldıktan sonra Tel Aviv'e gittiler, oradakilerin tamamını almak üzere hazır beklediler. Yaralıların ve cenazelerin Türkiye'ye intikali açısından İsrail'e 24 saatlik mühlet verilmiştir. Bu da Türkiye'nin gücünü göstermiştir. Mühlet dolmadan İsrail yaralıları göndermiştir. İHH'nın bütün yolcuları ve yöneticileri uçağa bindi. Listeler karşılaştırıldı, sayımlar yapıldı. Uçaktaki yolcular kontrol edildi. Uçağımız sonunda İstanbul'a geliyor" dedi.

Adli Tıp Kurumu'nda gruplar halinde gelen yolcuları bekleyen sağlık ekiplerinin bulunduğunu anımsatan Arınç, şunları söyledi: "Kendilerine bazı testler yapılacaktır. Bunlara ihtiyaç duyulmuştur. Uluslararası hukuk içinde haklarını arayabilmeleri için böyle bir yola gidilmektedir. Belki onlara ilaç ve belki başka şeyler verilmişse tahlillerle ortaya çıkacaktır. İçlerinde yabancılar da var"

banner53
Yorumlar (1)
ebu yusuf 11 yıl önce
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yaralıların kısa sürede alınması Türkiye'nin gücünü gösterir" dedi.

göğsüm gururla doldu.
uyutun bakalım. nereye kadar uyutabileceksiniz.
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?