banner39

Arınç: İsraille ilişkiler asgariye inecek

Bülent Arınç, katıldığı TV programında İsrail krizini değerlendirdi, "kaybeden İsrail oldu" dedi.

Arşiv 04.06.2010, 14:49 04.06.2010, 15:38
Arınç: İsraille ilişkiler asgariye inecek


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail’in operasyon düzenlediği yardım gemilerinin rotasının Mısır olduğunu söyledi. Saldırıyı “cinnet” olarak nitelendirdi.

NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını cevaplayan Arınç, İsrail ile ekenomik ve askeri ilişkilerin asgari düzeye çekileceğini, ancak ikili ilişkilerin tamamen kesilmesini doğru bulmadıklarını söyledi.

Ankara "halen var olan bu alanlardaki ilişkileri, ödeme yapılmış olsa da olmasa da, minimum seviyeye indirecek" ifadesini kullanan başbakan yardımcısı, "ancak bir devlet olarak, varlığını kabul ettiğimiz bir başka devleti görmezden gelemeyiz" dedi.

Devlet Bakanı Arınç, "İsrail ile anlaşmalar konusunda hangi noktaya geldik, bunları değerlendiriyoruz. Bu konuda ciddiyiz, İsrail'le olan ilişkilerimizi asgariye indirmeyi planlayabiliriz" dedi.

İki ülke arasında devletler arasında fazla ekonomik anlaşma bulunmadığına dikkat çeken Arınç, anlaşmaların daha çok özel sektör tarafından yapıldığını söyledi.

Gazze'ye giden gemiye operasyon haberi gelir gelmez acil kriz masası oluşturulduğunu belirten Arınç, İsrail'in saldırısını "cinnet" olarak gördüklerini belirtti.
Uluslararası sularda, beyaz bayraklı bir gemiye saldırıyı "katliam" olarak niteleyen Arınç, gemide herhangi bir silah olmadığı konusunda dışişlerinin İsrail'i bilgilendirdiğini kaydetti.

"GEMİ MISIR'A GİDİYORDU"

Gemininin tehditlerin ardından rotasını Süveyş'e doğru çevirdiğini belirten Arınç, "rotanın Mısır istikametinde olduğunu biliyoruz... Olay çok vahim cinnet noktasında bir saldırı bu. İsrail Türkiye ilişkileri güven üzerine kurulu. İsrail'de öyle bir yönetim var ki, İsrail'in kendi basını da ahmaklık olarak nitelendiriyor" dedi.

Bundan sonraki gemilere Türk donanmasının eşlik edip etmeyeceği ile ilgili bir soru üzerine Arınç, Bu süreçten sonra gidecek gemilere Türk Savaş Gemileri eşlik etmez çünkü bir sürü ülkeden gemi ve insan geliyor. Bunun için İsrail dışı ambargo kalkmadığı sürece bu devam edecektir" cevabını verdi.

Arınç, Türkiye'nin hukuk mücadelesini sürdüreceğini de söyledi.

Türkiye ile İsrail arasındaki en önemli anlaşmalar, 1996 yılında imzalanan askeri işbirliği anlaşması çerçevesinde ordu için alınan silahlarla ilgili..

İsrail şirketlerinin en önemli müşterilerinden biri olan TSK ve Savunma Bakanlığı, son olarak 10 Heron insansız uçakları için 183 milyon dolar ödedi.

Saldırının ardından yaptığı ilk açıklamada, savunma bakanı Vecdi Gönül bu anlaşmaların krizden etkilenmeyeceğini ve İsrail'in geri kalan insansız uçakları haziran ya da temmuzda teslim edeceğini söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?