banner39

Arınç: Müzakere kapısı aralanabilir

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa değişikliği konusunda CHP ile müzakere yapılabileceğini belirtti.

Arşiv 16.04.2010, 23:12 16.04.2010, 23:12
Arınç: Müzakere kapısı aralanabilir


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa değişikliği ile ilgili olarak CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik, "(Ben siyasi sorumluluğu 24 maddede alıyorum ama 3 maddedeki sorumluluğu ben parti olarak üstüme almıyorum. Buna halk karar versin. Halkın önüne gitmesine ve halkın vereceği karara hiçbir itirazım olamaz) diyorsan elini tutalım, bu konuda bir araya gelelim" dedi.

Özel bir TV kanalında soruları yanıtlayan Arınç, Baykal'ın konuşmaları içerisinde "samimiyet, samimi olmamak, tuzak kurmak" gibi kelimelerin geçtiğini belirterek, "Tabii geçmişte yaşanan bazı olaylara bakarak, acaba bu tekliflerinde ne kadar samimidir bunların araştırılması gerekiyor" diye konuştu.

Arınç, "Sayın Baykal çıkacak bu akşam veya yarın diyecek ki (24'üne ben de oy vereceğim. 3'üne ben oy vermeyebilirim. Ama ben halkın referandumda vereceğe karara saygılıyım. Ben referandumu engellemek için yasal hakkımı kullanmayacağım. 110 milletvekilinin imzasıyla Anayasa Mahkemesi'ne müracaat etmeyeceğim. Millete diyeceğim ki ey Millet, bunlara biz de oy verdik. Ama burada benim çekincelerim var. Buna siz karar verin. Egemenlik milletin). Bunu dersen, açık yüreklilikle söylersen ben şahsım adına bundan çok memnun olurum ve bu bir müzakere kapısını bize aralayabilir" dedi.

Baykal'ın Anayasa değişikliği öncesi ile bugünkü tavrı arasında samimiyet testi olmadan ve bazı sorular sorarak gerçeği anlamalarının gerekebileceğini kaydeden Arınç, şunları söyledi:

"Ben, bundan bir hafta kadar evvel, İzmir'de Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaretim sırasında bu konuda 3-4 tane soru sormuştum. Bu sorularım cevaplandırılmadı. Ama bir başka açıdan ben bu sorularımın cevabını aldım. Bir defa hem bu Anayasa değişikliği öncesinde hem demokratik açılım konusunda Sayın Baykal'ın ve partisinin yaptığı toptan suçlamadır. (Bunlar kötüdür, bunlar yanlıştır, bu vatan hainliğidir, bu bölücülüktür, sadece Türk'le konuşmak DTP ile konuşmak değildir, İmralı'yı PKK'yı muhatap almaktır, bu terörle mücadele değildir, terörle müzakeredir...) Hep bu sözleri duyduk. Yani (Demokratik Açılım)ın (D)sine bile girmeden bunu yanlış buldu, çirkin buldu, kötü buldu, vatan hainliğiyle eş noktaya getirdi. Şimdi bu mesele çıktı. Biz dünyaya yeni gelmedik Satürn gezegeninden. Bu Türkiye'de yaşıyoruz. 1982 Anayasası kabul edileli 30 seneye yaklaştı. Bu, bir darbe sonucu hazırlanmış bir Anayasa'dır. Bu Anayasa'nın geçiciden hariç 175 maddesi var ve bugüne kadar da 16 defa değişmiş. 16 defa nasıl değişiyorsa 17'nci defa biz, Anayasa'yı değiştirmek istiyoruz."

Baykal'ın karşı çıktığı 3 maddenin Anayasa Mahkemesi ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yapısı ile parti kapatmayla ilgili olduğunu anımsatan Arınç, bunların içinde 11 maddenin olduğu çerçeve maddeler olduğunu söyledi.

"(Anlaştığımız maddelerde işbirliği yapacağız, anlaşamadığımız maddelerde referanduma gidilecekse gidilsin. Halk karar versin) denilirse bu bir uzlaşma mıdır?" sorusu üzerine Arınç, bunun yetmediğini Baykal'ın, "Ben halkın karar vermesine saygı duyacağım ve referanduma gitmenin önündeki tüm engelleri kaldıracağım ve hiçbir engel çıkarmayacağım" demesi gerektiğini söyledi.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?