banner39

Arınç oy kaybını 'Ruh İkizleri'ne bağladı

Bülent Arınç, partisinin Manisa ve iç Ege'de seçim kaybetmesinin sebebini 'Ruh İkizleri'ne bağladı.

Arşiv 03.04.2009, 03:06 03.04.2009, 12:21
Arınç oy kaybını 'Ruh İkizleri'ne bağladı


TBMM eski Başkanı ve AK PArti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, partisinin Manisa ve iç Ege'de seçim kaybetmesinin sebebini 'Ruh İkizleri'ne bağladı. Arınç, "12 Eylül öncesinin düşman iki partisi CHP ve MHP şimdi ruh ikizi oldu, ittifak yaptılar" dedi.

AKP Merkez Yürütme Kurulunun önceki gece yapılan ve 6 saat süren toplantısında Arınç'ın da bir konuşma yaparak seçim değerlendirmesinde bulunduğu öğrenildi. 

Bülent Arınç, MHP'nin 2004 yılına oranla 3 kat fazla oy alarak belediye başkanlığını kazandığı Manisa'da seçim kaybını ilginç bir gerekçeye dayandırdı. MHP ve CHP'nin kendilerine karşı ittifak yaptıklarını savunan Arınç, "12 Eylül öncesinin bu iki düşman partisi ruh ikizi oldu. Seçimi bu yüzden kaybettik. Bu konuda bir analiz hazırlıyorum'' dedi.

YAZICIOĞLU OLAYI DA VAR

MYK toplantısında partideki oy düşüşü 7 ana başlığa dayandırıldı. Edinilen bilgiye göre bu nedenler ve gerekçeleri şöyle:

KÜRESEL KRİZ: Küresel mali kriz seçimlerden önce etkisini hissettirmeye başladı. Artan döviz, kredi geri ödemelerinde mağduriyetlere yol açtı. İşsizlik oranları tedirgin etti.

REHAVET: Teşkilatlardaki en önemli sorun "kazanıyoruz rehaveti" oldu. Bazı teşkilatlar yeterince çalışma göstermedi.

KÜRT POLİTİKASI: TRT Şeş'in zamanı iyi ayarlanmadı. Güneydoğu'da yerel aktörler teşkilat ve milletvekilleri bu politikaları yeterince toplumun derinliklerine anlatamadı.

YANLIŞ ADAYLAR: Bazı illerde yanlış adaylar seçildi. Milletvekilleri ile belediye başkanları arasındaki uyumsuzluk ve tartışmalar aday belirlemede olumsuz sonuçlar verdi.

FARKLI PROPOGANDA: Oylar Güneydoğu'da "kimlik siyaseti yapanlara" gitti. CHP teşkilatları ve adayları ev ev dolaşarak, AKP'nin laikliği tehlikeye soktuğunu anlatı. Bu kamplaşma doğurdu. MHP ise AKP'nin Güneydoğu politikasını ırkçı siyasete dönüştürdü.

YAZICIOĞLU'NUN VEFATI: BBP lideri Yazıcıoğlu'nun vefatı, ve ardından arama kurtarma çalışmalarında geçen süre hükümetin zafiyeti gibi kullanıldı.

İDEOLOJİK YAKLAŞIM: Seçmen 29 Mart'ı belediye seçimi değil, ideolojik bir yarış olarak gördü. AKP'den ideolojik anlamda bir korku olduğu izlenimi ortaya çıkardı.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?