banner39

Arınç'tan başörtüsü cevabı: Sıkıysa siz getirin

Bülent Arınç, TBMM Genel Kurulu'nda CHP ve MHP'lilerin taktik sorularına verdiği cevapta başörtüsü için "teklifi siz getirin ben desteklerim" dedi.

Arşiv 23.04.2010, 14:03 23.04.2010, 14:03
Arınç'tan başörtüsü cevabı: Sıkıysa siz getirin

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü Genel Kurul'da kendisine yöneltilen bu soru karşısında, kapatılan partileri hatırlattı ve 'siz getirin destekleyeyim' dedi.

 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Anayasa değişikliği teklifinin 11. maddesi üzerinde milletvekillerinin sorularını cevapladı. 

Arınç, MHP Niğde Milletvekili Mümin İnan'ın, ''başörtüsü meselesinin'' teklifte neden yer almadığı sorusuna şu karşılığı verdi:

''Demek ki özlemle bu meseleyi bekliyor. Bu konunun bayraktarlığını siz yapın, bu konuyu siz ele alın. Çünkü benim geçmişte siyaset yaptığım Refah Partisi ve Fazilet Partisi bu sebeple kapatıldı ve benim için siyasi yasak istendi. İktidarda iken AK Parti hakkında kapatma davası açıldı, sebeplerden bir tanesi de buydu. 

Dolayısıyla başörtüsü meselesini CHP çözmek istiyorsa çözebilir elini tutan yok, MHP çözmek istiyorsa sadece soruyla değil yüksek sesle bunu ifade eder; kanun ve Anayasa değişiklik teklifini getirir.

Bunu bir siyasi istismar konusu olarak değil, Sayın İnan'ın yüreğinden geçen ve inandığı bir konu olarak görüyorum. Arkadaşıma her zaman destek olmaya hazırım ama lütfen siz bir adım öne çıkın. Anayasa değişiklik teklifinin içinde bu madde de olsun derseniz, o zaman 10. ve 42. maddelerde yaşadığımız serencamı da bilmeniz gerekir.''

ÜSTÜN HİZMET MADALYASI!

Arınç, MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı'nın, ''Bu Anayasa değişikliğini hazırlayanlara üstün hizmet ödülü vermeyi düşünüyor musunuz?'' sorusuna, ''Anayasa değişikliği maddesini hazırlayanlara üstün hizmet ödülü vermeye gerek yok, aslında bunu anayasal madde haline getirenleri rahmetle anmamız gerekiyor''  cevabını verdi. 

'KOAS ÇIKAR'A AÇIKLIK GETİRDİ

Başbakan Yardımcısı Arınç, katıldığı bir televizyon programında, ''Bu paketin içerisinde Anayasa Mahkemesi'ni de düzenleyen bir madde olduğunu belirterek, mahkemenin referandum sonuçlarını iptal etmeye kalkması halinde büyük hukuki kaos çıkar'' dediğini anımsattı. 

Arınç, ''Bunu çatışma anlamında söylemedim. 367 meselesinde karşılaştığımız olayı bugün yaşamak istemiyoruz. Referandum sonuçlarını Anayasa Mahkemesi'ne götürmek isteyenler varsa götürsünler ve karşı cevabını alsınlar'' dedi.

 

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?