banner39

Arınç'tan CHP'ye: Mahkemeye gitme!

TBMM eski Başkanı ve AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç, CHP'ye 'Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyin' önerisinde bulundu.

Arşiv 09.02.2008, 17:42 10.02.2008, 09:51
Arınç'tan CHP'ye: Mahkemeye gitme!


TBMM eski Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, CHP'ye; başörtüsü serbestisi getiren anayasa düzenlemesini Anayasa Mahkemesi'ne götürmemesi önerisinde bulunurken, "CHP gittikçe oy kaybediyor ve halkının değerlerine önem vermeyen, kaale almayan bir görüntü içerisindedir. Bu konunun içine çok düşmemelerini, halktan yana karar almalarını öneriyorum" dedi.

Arınç, değişikliğin yapılmasının normal karşılanması gerektiğini söyledi. Arınç, başörtüsünün problem olmadığını belirten kişilerin gerçeği kabul etmediğini ifade ederek, "Bir sorun yok diyenler kendini aldatıyor. Böyle bir sorun olduğu, düzeltilmesi gerektiği, üniversitelerde kızlarımızın dilediği kıyafetle gitmesi gerektiği son 20 yıldır gündemde. Son 20 yılda yapılan anketlerde böyle bir sorun olduğu ve üniversitelerde eğitimin engellenmemesi gerektiği yüzde 70 hatta 80 ile kabul ediliyordu" dedi.

DEĞİŞİKLİĞİN ZAFER EDASIYLA DEĞERLENDİRİLMESİ KAMPLAŞMALARA NEDEN OLUR

Türban konusuna artık siyasetçilerin gözlerini kapayamayacağı bir duruma geldiğini savunan Arınç, "Bugüne kadar beklendi ve yasama organının önüne geldi. Yasama organı da bunu değerlendirdi. Biz yasama odaklı bir parlamentoyuz" dedi. "Söz konusu düzenlemenin bir zafer edasıyla değerlendirilmesi durumunun da yanlış olduğunu" belirten Arınç, durumun bu şekilde karşılanmasının toplum içerisinde ayrımcılık ve kamplaşmalara sebep olacağına işaret etti. Arınç, daha önce Anayasa'da 60'ın üzerinde değişiklik yapıldığının altını çizerek, yapılan bu değişikliğin de halk tarafından dostça ve makul olarak değerlendirmesinde yarar olduğunu söyledi.

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ, İPTALE İMKÂN VERMEYECEK ŞEKİLDE HAZIRLANDI"

Söz konusu düzenleme ile ilgili olarak CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne gidebileceğini belirten Arınç sözlerini şöyle sürdürdü: "Anayasa Mahkemesi bu değişikliği esasen değil şeklen inceler. Dolanma diye kabul ederek iptal edebilir mi, evet edebilir. Biz bunlara alışığız. Ama bu değişiklik çok dikkatli ve iptale imkân vermeyecek şekilde hazırlandı. CHP Anayasa Mahkemesi'ne gideceğini açıkladı. Fakat bence CHP Anayasa Mahkemesi'ne gitmemeli. CHP gittikçe oy kaybediyor ve halkının değerlerine önem vermeyen, kaale almayan bir görüntü içerisindedir. Bu konunun içine çok düşmemelerini, halktan yana karar almalarını öneriyorum."

Yorumlar (1)
cuma 15 yıl önce
sayın arınç bırak gitsin 4yıl sonra millet kurtulsun .yoksa bu adam kafayı yiyecek.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?