banner39

Arınç'tan Kılıçdaroğlu'na 'İsrail avukatlığı' cevabı

Hükümet ile CHP arasındaki İsrail'in avukatı tartışması büyüyor. Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına Arınç'tan sert cevap geldi.

Arşiv 07.06.2010, 14:57 07.06.2010, 16:33
Arınç'tan Kılıçdaroğlu'na 'İsrail avukatlığı' cevabıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Sayın Başbakan gerçekten Tel Aviv'in avukatı kimdir diye görmek istiyorsa sağ tarafına baksın, orada Sayın Bülent Arınç'ı görecektir." şeklindeki açıklamalarına sert cevap verdi.

Arınç, "Çok konuşuyor, ölçüsüz konuşuyor, tartmadan konuşuyor, karizması zedeleniyor, bir hafiflik içerisine giriyor. Ben hiç genel başkan olmadım ama tecrübeli bir siyasetçiyim. Kendisine bir tavsiyem var. Çok fazla konuşmasın ve sözlerini ölçerek, tartarak, doğru olduğunu bildikten sonra konuşsun" dedi.

CEVABIN İSRAİL'DEN GELMESİ GEREKMEZ Mİ?

Arınç, Başbakan İsrail’i hedef alırken Kılıçdaroğlu’ndan açıklama gelmesinin garip olduğuna dikkat çekti.

Bülent Arınç şunları söyledi:

"Çok konuşuyor, ölçüsüz tartmadan konuşuyor. Karizması çiziliyor, bir hafiflik içerisine giriyor. Tavsiyem var. Ortada bir gerçek var, nedir o gerçek. Nedir o gerçek, Sayın Başbakanımız Konya’da konuşurken İsrail’in bu saldırganlığını tekrar gündeme getirdi. Ve İsrail’in daha iyi anlaması içinTevrattaki bir emirden bahsederek önce ingilizce sonra İbranicesini söyledi, o da öldürmeyeceksin. Konuşan kim Türkiye’nin Başbakanı. Muhatap kim İsrail Hükümeti. Şimdi doğal olarak bu konuşmaya cevap veren İsrail hükümetinden birisi olması gerekmez mi ama çok garip bir şekilde Keşan’da kalabalıkları karşısında görüyor ve Başkan coşuyor, o da meğer Tevrat’ı biliyormuş. 9’uncu emirde şöyle 10’uncu emirde şöyle diyor. Başbakan konuşmasında Tel Aviv’i hedef alırken konuşmasına Kıılçdaroğlu’nun sanki kendisine söyleniyor gibi cevap Keşan’dan gelmesi çok garip değil mi sizce."

Başbakanlık vekilliği yaptığı 31 Mayıs sabahından itibaren İsrail'in bu saldırıları karşısında ne söylediğinin çok açık ve seçik şekilde belli olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı şu açıklamalarda bulundu:

"Kendi üstündeki suçu atmak isterken başkasına bir şey söyleme gayretinde olmasını sayın genel başkanın acemiliğine bağlıyorum. Düşünmeden konuşmasına bağlıyorum. Türkiye'de Tel Aviv'in, İsrail hükümetinin bu saldırganlığı karşısında buna sahip çıkacak bir tek kişi bulamazsınız.

Sayın Baykal da geçmişte şu veya bu ithamlarla yargılanan insanların avukatlığına soyunmuştur. Amentü gibi kürsüye çıktığında bir yerlere mesaj veriyor. Çıkar amaçlı suç örgütlerini, meşru hükümeti devirmek isteyenleri Balyoz'du, Kafes'ti, oydu, buydu bir takım planlarla yargılanan veya yargılanmakta olan kişilerin avukatlığını üstlendiğini ifade ediyordu. Bu avukatlık ona pahalıya mal oldu. Ve inanıyorum ki Sayın Kılıçdaroğlu yanlış düşüncesinde ısrar ederse ona da pahalıya mal olabilir."

Arınç, Kılıçdaroğlu'na şu tavsiyelerde de bulundu: "Çok yenisiniz, az konuşun, öz konuşun doğru konuşun, sağındaki solundaki insanları suçlamayı bırakın bu konuda siz ne düşünüyorsanız ona cevap vermeye bakın."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?