banner39

Armitage: İstihbaratta işbirliği sürüyor

Amerikan-Türk Konseyi Başkanı Armitage, "Türkiye ile ABD arasında istihbarat işbirliği sürüyor" dedi.

Arşiv 22.06.2010, 22:36 22.06.2010, 22:36
Armitage: İstihbaratta işbirliği sürüyor


Amerikan-Türk Konseyi Başkanı Büyükelçi Richard Armitage, Türkiye ile ABD arasında istihbarat konusunda işbirliğinin sürdüğünü belirtti.

ABD eski Savunma ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Armitage, Hilton Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, hafta sonu ve bugün düzenlenen terör saldırılarında ve Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek üzüntülerini ifade etti. Armitage, ''Dostumuzun sıkıntısı, bizim de sıkıntımızdır'' dedi.

 

Armitage, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, terör örgütünün taşeron olduğu yönündeki açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine, ''PKK'nın taşeron olduğunu düşünmediğini'' belirterek, ''Eğer taşeron olsaydı, o zaman işverenleri de bizim ortak düşmanımız olurdu'' diye konuştu. Armitage, ''ABD Büyükelçisi James Jeffrey'nin de açıkladığı gibi, Türkiye ile ABD arasında istihbarat konusundaki işbirliğinin sürdüğünü'' söyledi.

 

Türkiye ile ABD arasında, Afganistan ve Irak konusu başta olmak üzere ekonomik ve pek çok alanda güçlü ilişkiler olduğunu belirten Armitage, iki ülke arasındaki ilişkilerin, Ermeni iddialarını içeren tasarının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilmesinin ardından sıkıntılı bir dönemden geçtiğini kaydetti.

 

Armitage, Türkiye'nin, İran'a ek yaptırımlar uygulanmasına BM Güvenlik Konseyinde ''hayır'' oyu vermesini de değerlendirerek, ''bu kararın hayal kırıklığı yarattığını ve Türkiye'nin çekimser kalmak yerine neden 'hayır' oyu kullandığının merak edildiğini'' belirtti.

 

Son dönemde Türkiye'nin dış politikasındaki değişimi nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine Armitage, Avrupa Birliğinin Türkiye'nin üyeliğine karşı tutumunun bu değişimin tek nedeni olamayacağını belirtti ve bu değişimin ''Türkiye'nin Batı'ya arkasını dönmek değil, başka yerlere de yönelmek istediği anlamına geleceğini'' kaydetti.

 

İsrail'in, Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği operasyonun hata olduğunu belirten Armitage, bu konvoyun ''insani amacının'' bir ölçüde başarıya ulaştığını çünkü İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı hafifletme kararı aldığını söyledi. Armitage, Hamas'ın terör örgütü olduğunu, bu konuda görüş ayrılıkları bulunduğunu belirtti.

 

Armitage, İsrail ile Türkiye arasında son dönemde gerilen ilişkilerle ilgili olarak, ''ABD'nin iki yakın dostunun, bu tartışmanın içinde olmasını endişe verici buluyorum'' dedi.

 

Türkiye ile ABD arasındaki diyaloğun sürmesi gerektiğini vurgulayan Büyükelçi Armitage, Türkiye ziyareti sırasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri ve muhalefet liderlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yetkiliyle biraraya gelmeyi planladığını kaydetti.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?