banner39

Arnavutluk, komünist geçmişiyle yüzleşiyor

18 yıl önce rejimin değiştiği Arnavutluk'ta, komünist dönemin suçları araştırılıyor

Arşiv 07.01.2009, 23:01 08.01.2009, 11:29
Arnavutluk, komünist geçmişiyle yüzleşiyorYaklaşık 18 yıl önce rejim değişikliğinin yaşandığı Arnavutluk, komünist geçmişiyle hesaplaşıyor. Hükümet komünizm rejimi suçları ile ilgili enstitü kurulmasına karar verdi.

Başbakan Sali Berişa'nın başkanlığındaki bakanlar kurulunun bugünkü toplantısında Arnavutluk'ta komünizm rejimi döneminin suçlarını araştıran bir enstitü kurulmasına karar verildi.

Toplantıda ayrıca 20 Şubat tarihinin komünizm rejimi kurbanlarını anma günü olarak ilan edilmesi de kararlaştırıldı. Başbakan Sali Berişa komünizm rejimi kurbanlarının anısına komünizm dönemi diktatörü Enver Hoca'nın bugün kültür merkezine dönüştürülmüş olan Tiran'daki müzesinin önüne bir anıt yapılacağını da açıkladı.

Arnavutluk'un siyasi tarihinin çok iyi değerlendirilmesi ve yeni nesillere anlatılması gerektiğini ifade eden Sali Berişa, "Biz intikam aramıyoruz ama komünist sistemin yarattığı suçlar ve suçlular bilinmelidir" dedi.

Tiran'da 20 Şubat 1991 tarihinde komünist rejime karşı protesto gösterileri düzenlenmiş, gösteriler sırasında Tiran'ın merkezindeki Enver Hoca'nın heykeli protestocular tarafından parçalanmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?