banner39

Arnavutluk: Kosova'yla birleşme yok

Arnavutluk yönetiminden yapılan açıkalmalarda, Kosova ile birleşme gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi.

Arşiv 17.04.2007, 09:55 17.04.2007, 10:01
Arnavutluk: Kosova'yla birleşme yok

Besnik Mustafa, Tiran’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Kosova'nın bağımsız olması halinde birleşecekleri yolundaki iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Mustafa, Sırbistan'ın bu yöndeki iddialarının da gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Kosova basınında çıkan haberlere göre, “Arnavutluk, gelecekte Kosova ile birleşme yönünde bir plana sahip değildir” diyen Besnik Mustafa, “Arnavutluk ve Kosova arasındaki sınır korunacak. Sınırın değişeceği iddiası, Belgrad yönetiminden kaynaklanıyor. Arnavutluk parlamentosu ve hükümeti, sınırların değişmeyeceğini açıkça ilan etmiştir. Ancak Kosova ile yoğun bir işbirliğimiz olacak“ dedi.

KOSOVA ARNAVUTLUK İLE BİRLEŞİRSE NE OLUR

Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Matti Ahtisaari’nin Planı çerçevesinde bağımsızlığa bir adım daha yaklaşan Kosova’nın gelecekte Arnavutluk ile birleşip birleşmeyeceği, Balkanlarda ciddi biçimde tartışılıyor.

Kosova’nın Arnavutluk’la birleşmesi halinde Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti’nin de (Republika Srpska) ayrılarak Sırbistan ile birleşmek isteyebileceği belirtiliyor. Böyle bir adımın bölgede “Büyük Arnavutluk”, “Büyük Sırbistan” gibi ideolojileri destekleyen milliyetçilerin elini güçlendirmesinden kaygılanıyor.

Eski Yugoslavya’dan ayrılan Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Makedonya, Hırvatistan ve Slovenya’da özellikle ülkelerin birbirleriyle olan sınırlarına yakın yerleşim bölgelerinde, komşu ülkelere ait çok sayıda azınlık yaşıyor. Bu tür bir yaklaşımın diğer ülkeleri de etkilemesinden korkuluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?