Arnavutluk'da muhalefet açlık grevinde

Arnavutluk'ta ana muhalefet partinin milletvekilleri ve yanlılarının başlattığı açlık grevi 16. gününe girdi.

Arnavutluk'da muhalefet açlık grevinde


Arnavutluk'ta ana muhalefet Sosyalist Parti'nin 22 milletvekili ile 180 muhalefet yanlısının yaptığı açlık grevi 16. gününe girdi.

Sağlık durumları kötüleştiği için hastaneye kaldıran grevcilerin sayısı 43'e yükselirken, Sosyalist Parti, açlık grevinin yapıldığı çadırın yakınında bulunan başbakanlık binası önünde bugün öğleden sonra bir protesto gösterisi düzenledi.

Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama, protesto sırasında yaptığı açıklamada, ''Biz krizi çözmek için uzlaşmaya hazırız. Biz, seçim malzemeleri içeren belgelerin incelenmesini istiyoruz, oy sandıklarının açılması talebine gelince Venedik Komisyonu'na baş vurmak istiyoruz. Bu türdeki bir teklifimize, iktidardakiler evet demelidir. Biz muhalefet olarak sonuna kadar direneceğiz. Kriz hemen çözülmelidir. Biz, yeni bir Arnavutluk kurmak istiyoruz'' ifadesini kullandı.

Bu arada Arnavutluk Başbakanı ve iktidardaki Demokratik Parti Genel Başkanı Sali Berişa, ''Biz, 28 Haziran 2009'da yapılan genel seçimle ilgili olarak Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi belgesi temelinde bu duruma son vermek istiyoruz. Bu belgede, 28 Haziran 2009'da yapılan genel seçimin kapsamlı şekilde soruşturulması isteniliyor. Dahası Anayasa ve Mahkeme kararlarına saygı gösterilmesi isteniliyor. Ben muhalefetle diyaloğa hazırım'' dedi.

İktidardaki Demokratik Parti kaynaklarına göre, ana muhalefet Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama'nın teklifleri kabul edilmeyecek, çünkü Arnavutluk Anayasası'na ters düşüyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 00:09
banner53
YORUM EKLE

banner39