Arnavutluk'ta siyasi kriz sokağa taştı-FOTO

Ana muhalefetteki Sosyalist Parti yanlısı binlerce kişi Başkent Tiran'da protesto gösterisi yaptı.

Arnavutluk'ta siyasi kriz sokağa taştı-FOTODünya Bülteni/Haber Merkezi

Arnavutluk’ta ana muhalefetteki Sosyalist Parti’nin, geçen yaz yapılan genel seçimde oy sayımı sırasında usulsüzlük yapıldığını ileri sürerek parlamentoyu boykot etmesiyle başlayan siyasi gerginlik giderek tırmanıyor.

Başkent Tiran’da, İskenderbey Meydanı'nda toplanan muhalefet yanlısı yaklaşık 80 bin kişi protesto gösterisi yaptı.

arnavutluk.jpg

Gösteri sırasında bir konuşma yapan SP Genel Başkanı Edi Rama, ''Protestolarımız kesintisiz olacak. 28 Haziran 2009'da yapılan genel seçimde (Başbakan Sali) Berişa çalınmış oylarla iktidara geldi. Berişa'nın hükümeti istifa edinceye kadar protesto gösterilerimizi sürdüreceğiz'' dedi.

Edi Rama, Berişa hükümetinin ülkeyi derin bir ekonomik krize soktuğunu ve Arnavutluk'un AB ile bütünleşmesine hükümetin engel olduğunu ileri sürdü.

arnavutluk-sosyalist-edirama.jpg

Herhangi bir şiddet olayının görülmediği protesto gösterisinde, protestocular geceyi başbakanlık binası önünde geçirecek. Yarın yine muhalefetteki partilerin liderleri başbakanlık binası önünde konuşmalar yapacak.

Milletvekilleri açlık grevinde

Toplantıda Sosyalist Parti’den 22 milletvekilinin açlık grevine girmesi kararlaştırıldı. Muhalefet yanlısı 200 kişi de aynı yönde karar aldı.

Sosyalist Parti yönetim kurulu toplantısında alınan kararla açlık grevine girecek 22 milletvekili ile 200 vatandaş, Başbakanlık binası önünde kurulmakta olan çadırlarda oturacak.

arnavutlukeylem1.jpg

Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama, basına yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Biz barışçıl direnişimize devam edeceğiz. Açık grevi, protestomuzun kilididir. İktidardakiler, oyların yeniden sayılması hakkında talebimizi ciddiye almalıdır. Hedefimiz, Arnavutluk'ta demokrasinin garantilenmesidir. İktidardakiler ve Başbakan Sali Berişa, protestoya katılanların sesini dinlemeli. Arnavutluk toplumu, seçim süreçlerinin normal şekilde düzenlenmesini istiyor. Arnavutluk'ta demokrasi bloke edilmiş durumdadır."

Başbakanlık binası önünde muhalefet yanlısı yüzlerce kişi bulunuyor.

arnavutlukmuhalefet.jpg

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 16:34
banner53
YORUM EKLE

banner39