Arnavutluk'ta siyasi krize cumhurbaşkanı el koydu

Cumhurbaşkanı Bamir Topi taraflar arasında zaman kaybedilmeden kendisinin yönetiminde görüşmelere başlanmasını istedi

Arnavutluk'ta siyasi krize cumhurbaşkanı el koydu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Arnavutluk’ta genel seçimlerde usulsüzlük yapıldığını ileri süren ana muhalefetteki Sosyalist Parti’nin parlamentoyu boykot etmesiyle ortaya çıkan ve 22’si milletvekili 180 kişinin 11 gün önce açlık grevine başlamasıyla iyice tırmanan siyasi krize Cumhurbaşkanı Bamir Topi el koydu.

Topi, taraflar arasında daha fazla zaman kaybedilmeden kendisinin yönetiminde görüşmelere başlanması çağrısında bulunarak, "Berişa ve Rama krize hemen çözüm bulmalıdır" dedi.

Krizin Arnavutluk’un otoritesine ve Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecine zarar verdiğini belirten Bamir Topi, "Cumhurbaşkanı olarak taraflar arasındaki diyaloğu teşvik ediyorum. Taraflar, Arnavutluk Anayasası ve kurumlarına saygı göstermelidir" diye konuştu.

Bamir Topi’nin diyalog çağrısına Başbakan Sali Berişa ile ana muhalefet Sosyalist Parti’nin Genel Başkanı Edi Rama’nın nasıl bir cevap vereceği merakla bekleniyor.

Bu arada sağlık durumları kötüleştiği için hastaneye kaldırılan 18 grevciyi ziyaret eden Edi Rama gazetecilere yaptığı açıklamada, krizin tek çözüm yolunun geçen yılki genel seçimlerde kullanılan oyların yeniden sayılması ve hükümetin istifa ederek erken genel seçime gidilmesi olduğunu söyledi.

Protesto gösterilerine ve açlık grevine sonuna kadar devam edeceklerini kaydeden Rama, "Bizim amacımız iktidara gelmek değil demokrasinin tüm kurum ve kuruluşlarıyla bu ülkede yerleşmesini sağlamaktır" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 17:22
banner53
YORUM EKLE

banner39