banner39

'Artık kimseyi dinlemeyeceğiz'

Ali Babacan, Avurpa Birliği yolunda atacakları adımlarda artık ABD ya da AB'nin ne düşüneceğine bakmayacaklarını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Artık kimseyi dinlemeyeceğiz'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ''Aralık ayından sonra AB'den kimsenin bizden bir tarih isteme hakkı yok. Çünkü artık zemin değişti. Biz herhangi bir adım atarken, acaba AB ya da ABD ne der yaklaşımına girmeyeceğiz artık'' dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e gelen Babacan, basın toplantısı düzenledi. Brüksel'deki temaslarının oldukça olumlu geçtiğinin altını çizen Babacan, AB Komiserleriyle yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin katılım öncesi enstrüman çerçevesinde AB'den sağlayacağı fonların ele alındığını, bu çerçevede Türkiye'nin AB'den üç yıl içinde 1,5 milyar avro mali yardım sağlayacağını bildirdi.

Aralık 2006 yılındaki gelişmelerin ardından AB ile ilişkiler çerçevesinde yeni bir düzene geçtiklerini belirten Babacan, tarama sürecinin tamamlanmasının ardından şubat ayı sonu itibariyle alt komite çalışmalarınında tamamlanmış olacağını, bundan sonra Türkiye'nin AB sürecindeki görevlerini kendi başına da olsa yürütmeye devam edeceğini anlattı.

Babacan, bir gazetecinin AB komisyonun 301. madde ile ilgili ne düşündüğü ve bu konuda Türkiye'den bir tarih isteyip istemediklerine ilişkin sorusu üzerine, AB'den kimsenin özellikle aralık ayından sonraki gelişmelerin ardından bir tarih isteme haklarının olmadığını belirtti. Babacan, ''Sağdan, soldan herhangi bir beklenti tam olarak ters teper. Bundan sonra atılacak tüm adımlar Türk insanının geleceğine yönelik olacaktır. Bunda da bütün kararları Türkiye verecektir'' dedi.

2007 yılıyla birlikte AB ile ilişkilerde yeni bir döneme girildiğini kaydeden Babacan, ''Nasıl 10 üyeye üyelik tarihi verdiyseniz bize de verin ve biz de yapacaklarımızın takvimini açıklayalım. Eğer AB konusunda üyelik tarihi yoksa bizde bundan sonra AB'nin dikte edeceği konuları dikkate almayız'' dedi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?