banner39

Artık takvimi biz belirliyoruz

Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Ali Babacan, "Aralık'ta alınan karardan sonra artık AB'nin ne zaman bizden ne beklediğinin çok önemi kalmadı. Artık takvimi biz belirliyoruz. Biz ne zaman, işimize ne gelirse, onu o zaman yapacağız" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Artık takvimi biz belirliyoruz

Babacan, AKP İstanbul İl Başkanlığınca Kadıköy Zübeydehanım Öğretmenevi'nde düzenlenen "AK Parti İstanbul'a Hesap veriyor/Buluşalım Konuşalım" başlıklı salon toplantısında, "Avrupa Birliği" konulu konuşma yaptı.

Bakan Babacan, bir yapısal reform programına ihtiyaçları bulunduğunu, bununla ilgili çalışmayı başlattıklarını, birkaç aya kadar bunun son halini açıklayacaklarını belirtti. Ali Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

"2007 yılında AB bizden ne bekliyor? Açıkçası 2006 yılı Aralık'ta alınan karardan sonra artık AB'nin ne zaman bizden ne beklediğinin çok önemi kalmadı. Artık takvimi biz belirliyoruz. Biz ne zaman, işimize ne gelirse, onu o zaman yapacağız. 2006 sonuna kadar hep şunu konuştuk: Türkiye, AB için ne zaman hazır hale gelecek? Bundan sonra neyi konuşacağız? AB Türkiye için ne zaman hazır hale gelecek? Yani Türkiye gibi bir önemli ülkeyi üye olarak görmeye ne zaman hazır hale gelecek?"

Yeni dönemde vakit kaybına tahammülleri olmadığını ifade eden Babacan, askıya alınan 8 fasılda çalışmaya başladıklarını, buna devam edeceklerini söyledi.

Babacan, ilerlemenin somutlaştığı, resmi kararların alındığı tarihlerden bağımsız bir şekilde kendi takvimleri içerisinde reformlara aynen devam edeceklerini vurguladı.

Tarımın, yine müzakeresi açılmayacak fasıllardan biri olduğunu ifade eden Devlet Bakanı Ali Babacan, "Tarım konusunda bu fasıl müzakere edilmeyecek diye bizim tarımdaki politikamızı donduracak halimiz yok. Bir yandan AB ne yapıyor ona bakacağız, bir yandan da Türkiye için doğru tarım politikaları ne ise onları gerçekleştireceğiz" dedi.

Ali Babacan, katılımcılardan gelen "AB şart mı?" şeklindeki bir soruya karşılık da, "Üye olmazsak çok kötü olur diye bir şey yok. Türkiye'nin de uzun vadeli bir yöne ihtiyacı var. Türkiye zor bir coğrafyada. Bu coğrafyanın özelliklerine bakmamız gerekiyor. İlla üye olmak değil, o standartlara yaklaşmamız bizim için çok daha faydalı" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?