banner15

Arzın merkezinde buluşmalar

Büyükşehir Belediyesi'nin düzenleyeceği 'Arzın Merkezinde Buluşmalar' konferanslarının ilki pazar günü başlıyor.

Arzın merkezinde buluşmalar

İstanbul Büyükşehir Belediyesince düzenlenen ''Arzın Merkezinde Buluşmalar'' konferanslarının ilki, 17 Eylül 2006 tarihinde yapılacak. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, farklı fikirlerin bir araya gelmesi, yeni bakışların ve önerilerin ortaya çıkması ve Türkiye'nin düşünce dünyası için çok taraflı bir katılım ve tartışma sürecinin oluşması amaçlanan konferanslar kapsamında, dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen entelektüellerinin İstanbul'da, şiir, sanat, futbol, roman ve sinema gibi çeşitli konularda bir dizi konferans vereceği belirtildi.

Açıklamada, Fas'ın önemli akademisyenlerinden Muhammed Abid El Cabiri ile Türkiye'de düşünce tarihi üzerinde yaptığı çalışmalarla tanınan İhsan Eliaçık'ın katılacağı ''Endülüs-İstanbul Köprüsü'' konulu ilk konferansın 17 Eylülde yapılacağı bildirildi.

Konferanslar serisine, Claudio Magris, Edgar Morin, Mahmud Derviş, Carlos Fuentes, Oswald Le Winter'in yanı sıra, Türkiye'den de İlhan Berk, Yaşar Kemal, Turan Koç, İlber Ortaylı gibi Türk entelektüel hayatına yön veren isimler katılacak.

 

+++++++++++++++++++++ 

Muhammed Abid El-Cabiri kimdir?

1936'da Mağrib'de (Fas) doğan Cabiri 1968'de felsefe diploması, 1970'de Rabat'daki Külliyetü'l-Adab'tan felsefe doktorası almıştır. 1967'den bu yana adı geçen fakültede felsefe ve İslâm düşüncesi hocalığı yapmaktadır.

Şu an 65 yaşında yaşında olan Cabiri Fas/Rabat Edebiyat Fakültesi'nde felsefe ve İslâm-Arap düşüncesi profösörü olarak görev çalışıyor Felsefi Mirasımız, İslâm'da Siyasi Akıl, Arap Aklının Oluşumu, Arap Aklının Yapısı, Gelenek ve Modernlik , Demokrasi ve İnsan Hakları, Yeniden Yapılanma vb. bir çok konu üzerinde çalışmaları bulunan Cabiri, “Şii imamet mitolojisi ve Sunni saltanat ideolojisi'nin” aşılarak yeni ve çağdaş bir İslâm siyaset felsefesi kurmak gerektiğini savunan söylemiyle son dönem yenilikçiliğine çok önemli katkıları sağlayan bir düşünürdür.

++++++++++++++++++++++++

İhsan Eliaçık kimdir?

Kayseri'de doğdu. (23 Aralık 1961). İlk, orta, lise tahsilini Kayseri ve Kırşehir'deki değişik okullarda tamamladı (1988). 12 Eylül öncesi Milli Türk Talebe Birliği ve Akıncılar gibi İslamcı gençlik grupları içinde aktif olarak yer aldı. Halen Bilgi ve Düşünce, Yarın, Zaman, Bilge Adam, Özgün İrade vb. dergi ve gazetelerde yazıları yayınlanmaktadır.

Entelektüel çalışmalarını İslam düşüncesi, felsefe, siyaset felsefesi, tarih, sosyoloji gibi temel sosyal bilimler üzerinde yoğunlaştıran Eliaçık'ın yayınlanmış İtikad Üzerine (1992), İslam ve Sosyal Değişim (1993), Değişim Yazıları (1996), İslam'ın Yenilikçileri c.I-II-III, 2000–2002), Adalet Devleti; Ortak İyinin İktidarı (2003), İhyadan İnşaya İslam Düşüncesi (2003) adlı eserleri bulunmaktadır. İslam'ın Üç Çağı, Muhammed İkbal, Mehmet Akif ve Aliya İzzetbegoviç biyografileri ile Kuran'ın Kökleri; Meal-Fihrist-Sözlük adlı eserlerini de yayına hazırlayan Eliaçık, Arapça siyasetname ve Osmanlıca seyahat metinleri üzerinde de özel çalışmalar yapmaktadır. Arapça ve İngilizce bilen Eliaçık İstanbul'da oturmakta olup evli ve beş çocuk babasıdır...

 

Ayrıntılı bilgi için:

Çetin ŞİMDİ

Tel: 0212 455 20 00

Mobil: 0533 745 84 82

Web: www.bulusmalar.com E-posta: csimdi@ibb.gov.tr

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48