banner39

Arzın merkezinde buluşmalar sürüyor

'Arzın Merkezinde Buluşmalar' isimli konferans dizisi, dünyaca ünlü iki dev şairin oturumuyla devam ediyor..

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Arzın merkezinde buluşmalar sürüyor

2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti misyonunu yüklenecek İstanbul’un, dünya entelektüellerinin buluşma noktası olmasını hedefleyen “Arzın Merkezinde Buluşmalar” isimli konferans dizisi, dünyaca ünlü iki dev şairin oturumuyla devam ediyor…

 

3 Aralık Pazar günü 14:00’de İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek konferansta, ünlü bilim adamı Albert Einstein’in şair torunu Oswald LeWinter, Türkiye’nin en büyük şairlerinden İlhan Berk’le buluşuyor…

 

Coolbright, Asher ve Rilke ödüllerinin sahibi, T.S. Eliot ve William Carlos Williams’ın övgüyle bahsettiği, Saul Bellow’un Amerika’nın Rimbau’su olarak nitelediği LeWinter, İlhan Berk ile “evrensel şiir düşüncesi” konusunu masaya yatırarak katılımcıların konuyla ilgili sorularını yanıtlayacak.

 

Şiirin ve şiirle ilgili sorunların konuşulacağı buluşmanın öncesinde, konuk şairlerin şiirlerinden bazı örnekler de Cüneyt Türel tarafından katılımcılara sunulacak.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği “Arzın Merkezinde Buluşmalar”, 2010 yılı için Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’u, uluslararası entelektüel çevrelerde bir kültür odağı olarak tanıtmak ve uluslararası önemi olan konularda kendi alanında söz sahibi olan düşünür, aydın ve sanatçıları ülkemizdeki muadilleriyle bir araya getirerek yeni düşünceler ve çözüm yolları üretilmesine katkıda bulunmak amacını taşıyor.

 

Tarih     :  3 Aralık 2006, Pazar

Yer       :  Cemal Reşit Rey Konser ve Kongre Salonu

Saat     : 14:00

 

 

 

KONUKLARIN ÖZGEÇMİŞLERİ :

 

Einstein’ın Torunu Amerika’nın Rimbaud’su OSWALD LEWINTER

                            

Geçtiğimiz yıl  75. yaşgününü kutlayan Oswald LeWinter, olağanüstü yaşantısı ve şairliğiyle dikkati çeken ilginç bir kişilik. 50’li yılların sonu ve 60’ların başında son derece etkili bir şiir yaşamına sahip olan LeWinter, 1959’da Coolbright ödülünü William Carlos Williams’ın elinden alıp Pulitzer’e aday gösterilmesinin ardından 1962 yılında Asher ödülünü almış ve 1997 yılındaki Rilke Ödülü'ne dek yapıtlarını yayınlama sürecine son vermişti.

 

T.S. Eliot ve William Carlos Williams’ın da yükselen genç yıldız olarak müjdeledikleri, Karl Shapiro, Robert Lowell ve John Berryman’ın göklere çıkardığı, Saul Bellow’un Amerikan Rimbaud’su olarak nitelediği bu şairin şiirleri, savaş karşıtlığı ve adaletsizliğe karşı çıkış ekseninde kendini ortaya koyuyor. Almanya’da yaşamını sürdüren LeWinter’ın, Albert Einstein’ın torunu olması ise onu bir kez daha ilginç bir kişilik olarak önümüze koyuyor. Geniş ve derin entelektüel yelpazesi, uçsuz bucaksız edebi ve tarihi bilgisi ile övgüler alan LeWinter, “şairlerin şairi” diye de niteleniyor.

 

Robert Lowell tarafından “Avrupa felsefesinin zenginliğiyle, Amerikan maskülen söylemini bir araya getiriyor” diye tariflenen bu tutkulu şairin dizeleri, melankolik ve olağanüstü imgelerle zenginleşiyor.

 

 

 

Şiirimizin uç beyi İlhan Berk

İlhan Berk, Necatigil’in deyimiyle “şiirimizin uç beyi”, 1918’de Manisa’da doğdu. İlk şiirleri Manisa Halkevi Dergisi, Uyanış, Varlık, Çığır gibi dergilerde çıktı. 1944 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Fransızca Bölümü’nü bitirdi.

 

Destansı yönünün ağır bastığı, adeta bir Türk Walt Whitman’ı olarak adlandırıldığı dönemde İstanbul (1947), Günaydın Yeryüzü (1952), Türkiye Şarkısı (1953) ve Köroğlu’nu (1955) yayımladı.


1953 yılına kadar çıkardığı kitaplarla gerçekçi bir şair görüntüsü veriyordu. 1953’te Yenilik dergisinde yayımladığı “Saint-Antoine’ın Güvercinleri”, ileride İkinci Yeni adını alacak şiir akımının habercisi oldu. Bu özellik daha sonraları gelişerek sürdü ve İlhan Berk’in özgün tutumu durumuna geldi. Giderek İkinci Yeni şiirinin öncüsü ve en güçlü savunucusu olarak anılmaya başladı.

 

Şiirlerinde aşk ve tarih ana temalar olarak belirdi. Geleneksel ve batılı şiir biçimleri üzerinde denemelere girişti. İnsanı, tarihi, doğayı, kutsal kitapları, mitolojiyi, kentleri, dirimbilimi şiirine ayrıntı ve çağrışım zenginliği ile bir olanak olarak sunan, çarpıcılığı ve şaşırtıcılığı saklı bir ilke gibi benimseyen İlhan Berk sürekli kendini yenileyen bir şair olaran bilinir. Çeşitli nesneleri, kent, sokak gibi olguları ayrıntılı bir “kimlik kartı” somutluğu taşıyan bir biçimde şiirleştirdi.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?