banner15

ASALA lideri Agopyan öldürüldü

ASALA örgütü lideri Agop Agopyan lideri öldürüldü, Ağca gıyabında idam cezasına çarptırıldı.

ASALA lideri Agopyan öldürüldü

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Mısır’da Kral Fuad’ın Ölümüyle Yerine Oğlu Faruk Kral Oldu 28 Nisan 1936

Mısır Hidivi İsmail Paşa’nın oğlu olan Ahmad Fuad, 28 Şubat 1922’de İngiltere’den tek taraflı olarak bağımsızlığın elde eden Mısır’ın İlk kralı oldu. I.Fuad ünvanıyla tahta çıkan Ahmed Fuad, 1936 yılına kadar hüküm sürdü. 28 Nisan 1936 tarihinde Kahire’de bulunan Kubbe Sarayı’nda hayatını kaybetmesinin ardından yerine 16 yaşındaki oğlu Faruk Mısır Kralı oldu.

Firarda Bulunan Mehmet Ali Ağca’ya Gıyabında İdam Cezası Verildi 28 Nisan 1880

Abdi İpekçi’nin 1 Şubat 1979’da öldürülmesi nedeniyle 25 Haziran 1979’da gözaltına alınan Mehmet Ali Ağca, 11 Temmuz 1979’da tutuklandı. Ağca, 25 Kasım 1979 tarihinde tutuklu bulunduğu Maltepe Askeri Cezaevi’nden firar etti. Firar etmesinin ardından İpekçi’nin katil zanlısı olarak görülen Ağca’ya İstanbul 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından 28 Nisan 1980 tarihinde gıyabın idam cezası verildi.


ASALA Lideri Agop Agopyan Öldürüldü 28 Nisan 1988

Lübnan asıllı olan ve 20 Ocak 1975 yılında ASALA terör örgütünü kuran ve ölünceye kadar örgütün liderliğini yapan Agop Agopyan, Türk diplomat ve ailelerine suikastlar düzenledi. Ankara Esenboğa Havaalanında, İstanbul Kapalıçarşı’da, Paris Türk Hava Yolları gişesi karşısında, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği’nde birçok bombalı eyleme imza atan Agopyan, 28 Nisan 1988 tarihinde Atina’daki evinin önünde maskeli iki kişi tarafından öldürüldü. Agopyan’ın MİT tarafından öldürüldüğü iddia edildiği gibi, bir ASALA iç hesaplaşması sonucu Ermeniler tarafından öldürüldüğü de iddialar edilmektedir.

Ümraniye Çöplüğü’nde Patlama Oldu 28 Nisan 1993

İstanbul Ümraniye’de bulunan Hekimbaşı Çöplüğü’nde biriken metan gazı sıkışması nedeniyle 13 gecekondunun çöp yığını altında kaldığı patlamasında 39 kişi hayatını kaybetti.

Sovyetler Birliği’nin İlk Uçak Gemisi Kiev 28 İstanbul Boğazı’ndan Geçti 28 Nisan 1979

Sovyetler Birliği’ne ait 40 bin tonluk Kiev 28 uçak gemisi Karadeniz’de gelerek İstanbul Boğazı’ndan geçti. Montrö Boğazlar Sözleşmesine göre ağırlığıyla 15 bin ton sınırlamasını aşamasına ve tanımlanan gemi türleri arasında yer almamasına rağmen Kiev 28 uçak gemisinin boğazlardan geçmesi uluslar arası krize neden oldu.

İtalyan Diktatör Mussolini ve Sevgilisi Clara Petacci öldürüldü 27 Nisan 1945

İtalya’nın faşist diktatörü Mussolini, 1922-1943 yılları arasında iktidarda kalmıştır. Siyasete atıldığı ilk yıllarda sosyalist olmasına rağmen daha sonra faşizmi benimseyen Mussolini, Mart 1919’da Faşist parti Fasci de Combattimento’yu kurdu. Kısa zamanda, I.Dünya Savaşı’ndan ağır kayıplarla çıkmış İtalyan’nın ümit kaynağı oldu.Gidişattan memnun olmayan halkı özellikle toprak sahipleri ve burjuvaları etrafında topladı.1921 yılında Partito Nazionale Fascista’yı kurarak sağ kanattan parlamentoya girmeyi başaran Mussolini, ordu ve kilisenin de desteğini sağladı.29 Ekim 1922’deKral III.Emmanuel’i tehdit ederek 39 yaşında başbakan oldu.Başa geçtikten sonra Faşist Parti dışındaki diğer partileri kapatarak, sendikaları kanun dışı ilan ederek, gazete ve kitaplara sansür getirerek kontrolü sağladı. Mussolini diğer taraftan otobanlar ve tren rayları yaparak, tarım ve endüstrinin canlanmasını sağlayarak ülkede popüleritesini arttırdı. İtalya’da kazandığı mücadeleyi ülkesi dışında da devam ettirmeyi amaçlayan Mussolini, 1936’da Habeşistan’ı işgal etti. Aynı yıl Nazi Almanya’sı ile Roma-Berlin mihverini kurdu. II.Dünya Savaşı’nda K.Afrika ve Balkanlar’da müttefik kuvvetlerine mağlup oldu.1943’te müttefiklerin İtalya’ya asker çıkarması üzerine Kral Viktor Emmanuel III, Mussolini’yi görevden aldı. 12 Eylül 1943 tarihinde tutuklu bulunduğu otelden Hittler’in komandoları tarafından kurtarılan Mussolini Viyana’ya kaçırıldı.İtalya’da kendine bağlı birliklerle mücadeleyi sürdüren Mussolini 28 Nisan 1945’te tanınmamak için Alman üniforması giyerek sevgilisiyle beraber kaçmaya çalışırken İtalyan direnişine mensup partizanlar tarafından öldürüldü. Ertesi gün sevgilisi ve birkaç yandaşının cesedi ile birlikte Milano’da Loreto Meydanı’nda baş aşağı sallandırıldı.

25 binden fazla Rum KKTC'ye geçti.

21 Nisan 2003 tarihinde KKTC Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla KKTC ve Rum kesimi arasında geçişler serbest bırakıldı. Rum kesiminin 22 Nisan’da KKTC’nin bu kararını tanımadığını fakat geçişlere müdahale etmeyeceğini açıklamasının ardından 23 Nisan sabahı başlayan geçişlerde sınır kapılarında beklenenin aksine Türklerden çok Rumların uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü. Daha ilk haftada 25 binden fazla Rum’un KKTC tarafına geçtiği açıklandı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın İdamı İstendi 28 Nisan 1999

PKK’nın kurucusu ve ilk lideri olan Abdullah Öcalan’ın vatana ihanet suçu gereğince idamı istendi ve hapiste tutulduğu İmralı’da cam kafeste yargılanmasına karar verildi.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 07:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35