banner39

'ASALA'yı MİT vurdu'

Eski MİT Bölge Başkanı Nuri Gündeş, ASALA operasyonlarını MİT ekiplerinin gerçekleştirdiğini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'ASALA'yı MİT vurdu'

Özel bir kanalda yayınlanan 'derin devlet' konulu programa katılan Eski İstanbul MİT Bölge Başkanı Nuri Gündeş, yurtdışındaki ASALA operasyonlarını MİT ekiplerinin gerçekleştirdiğini söyledi.

Derin devletin tartışıldığı programın katılımcılarından biri de 1986 yılında İstanbul MİT Bölge Başkanlığı’ndan emekli olan Nuri Gündeşti. Gündeş, görevli olduğu dönemdeki yurtdışı operasyonlarını açıkladı.

Gündeş, “ASALA operasyonu devletin oraya ulaşamadığı yerlerde savaş veren insanlar olarak biz oraya gittik. Ben değil ama ekibim gitti. Bunu derin devlet olarak izah etmek mümkün...” dedi.

Gündeş, Abdullah Çatlı ve ekibinin bu operasyonlar için görevlendirilmediğinin de altını çizdi. Gündeş, yurt içinde benzer operasyonlar yapılmasınaysa karşı olduğunu söyledi. Gündeş, kullanılan insanların özelliklerini de şu sözlerle dile getirdi:

“Bizim yaptığımız operasyonlar tenkit edildi. Şu kullanıldı bu kullanıldı diye. Bir operasyonu icra eden adamın motifinin uygun olması lazım. Motif nedir ya milliyetçidir ya kin nefret motifi vardır ya da maddedir.”

Nuri Gündeş, Hırant Dink cinayetinin arkasında bir güç ya da örgüt olduğuna inanmıyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?