banner39

Asgari ücrette 2.tur görüşmeleri başladı

Türk-İş, ilk toplantıda aldığı karar doğrultusunda ikinci tur görüşmelere katılmıyor.

Arşiv 16.12.2009, 10:41 16.12.2009, 10:41
Asgari ücrette 2.tur görüşmeleri başladı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere ikinci kez bir araya geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki toplantıya, Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın ile TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Nafiz Konuk başkanlığındaki bakanlık ve işveren heyetleri katılıyor.

Toplantıda, ilk toplantıda alınan karar doğrultusunda Türkiye İstatistik Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı gibi kurumlardan istenen ekonomik ve sosyal göstergelere ilişkin veriler değerlendirilecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor.

İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor.

Komisyon, asgari ücretin belirlenmesinde, Ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumu, ücretlilerin geçinme endekslerini, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumunu ve geçim şartlarını gözönünde bulunduruyor.

Ancak ilk toplantıda yaşanan gerilimin ardından toplantıyı terk eden Türk-İş ikinci tura katılmıyor.

İlk toplantı öncesi asgari ücret konusundaki görüşlerini ve beklentilerini açıklamak isteyen Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nihat Yurdakul, Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın'ın buna izin vermemesi üzerine heyetiyle birlikte toplantıyı terk etmişti.


 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?