banner15

Asıl Korkuları İslam İmparatorluğuymuş

Irak'a yönelik saldırılarında öne sürdükleri tüm gerekçeleri fiyasko çıkan ABD yönetimi, savaşlarını haklı çıkarmak için yine yalana başvurmaktan çekinmiyor. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Irak'a saldırılmasındaki asıl gerekçenin sınırları İspanya'

Asıl Korkuları İslam İmparatorluğuymuş

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin, Irak'ın kitle imha silahlarına sahip olduğu istihbaratını Irak Savaşı'nı başlatmak için çarpıttığı yönündeki iddiaların “onursuz ve kınanacak” bir durum olduğunu belirtti. Bush yönetiminin birinci döneminden bu yana daha çok perde arkasında kalmayı tercih eden ve kamuoyu önünde çok az konuşan Cheney, Irak'tan hemen asker çekilmesi yönündeki tartışmaların özellikle ABD kongresinde tartışıldığı bir dönemde, yönetime yakın, muhafazakar düşünce kuruluşu American Enterprise Institute'de (AEI) katılımcıların sorularını yanıtlamadan bir konuşma yaptı.

Revizyonist yaklaşımların Amerikan Senatosu'nda yeri olmadığını belirten Cheney, ABD'nin Irak'taki operasyonlarının “haklı, adil ve gerekli” olduğunu ve zafer elde edilinceye kadar süreceğini söyledi.  Amerikan askerlerinin Irak'ta, “çok elzem Amerikan çıkarlarına” hizmet ettiğini belirten Cheney, teröristlerin Ortadoğu'da Amerikan ve batı etkisine son verme amacını taşıdığını kaydetti. Cheney, teröristlerin, ABD Başkanı Bush'un da bir konuşmasında dile getirdiği “İslam İmparatorluğu” amacını taşıdığını söyledi ve bu imparatorluğun sınırlarının İspanya'dan Endonezya'ya, Kuzey Afrika'dan Ortadoğu'ya uzanmasının hesaplandığını ifade etti. Kitle imha silahlarıyla güçlenmiş böyle bir imparatorluğun, İsrail'i de haritadan silmeyi amaçladığını söyleyen Cheney, “Irak, İslamcı teröristlerin daha büyük planının bir parçası” dedi.

ABD'de bazı çevrelerin, “kendi kendine zarar veren kötümserlik ruhundan” çıkmasını tavsiye eden Cheney, “teröristlerin zafer kazanmasının tek yolu, bizim bu savaştan çekilmemizdir” dedi.  ABD Başkan Yardımcısı, “bu konuları yine tartışmaya devam edeceğiz. Çünkü biz Amerika'yız. ABD iyi, asil bir ülke. Masumların haklarını savunuyor. Medeniyete karşı tehlikeleri anlıyoruz” diye konuştu. Cheney, düşünce kuruluşlarında genel olarak olduğu üzere, konuşmasının arkasından katılımcıların sorularını yanıtlamadan salonu terketti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Neme lazım
Neme lazım - 2 yıl Önce

Boşuna demiyorlar gelecek teki süper güç diye

banner39

banner50

banner47

banner48