banner39

Asıl onlar müdahale ediyor

Türkiye’nin enerji alanında Rusya’nın etkisi altında kalmasından yakınan ABD’ye, Rus enerji devi Gazprom yanıt verdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Asıl onlar müdahale ediyor

Gazprom Başkanı Alexey Miller’in Sözcüsü Sergei Kupriyanov “Okyanus ötesinden denizaşırı kararlar alınması ne kadar doğru. Asıl onlar müdahale ediyor” derken Türkiye’ye enerji alanında stratejik transit ülke olmayı teklif ettiklerini açıkladı. Türkiye’nin öneri ile ilgilendiğini söyleyen Sözcü , “Görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

ABD ve Rusya’nın Türkiye üzerinden enerji rekabeti büyüyor. Moskova’da aralarında ANKA muhabirinin de yer aldığı bir grup Türk gazeteci ile bir araya gelen Gazprom Başkanı Aleksey Miller’in Sözcüsü Sergei Kupriyanov, Türkiye ile Rusya arasında görüşmeleri süren enerji projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulunurken, ABD’ye de sitemde bulundu.

Stratejik Eksen

Rus doğalgazı konusunda işbirliğinin “stratejik eksende” geliştirilmesi için Türkiye ile yoğun görüşmelerde bulunduklarını açıklayan Sözcü şunları kaydetti: “Gazımızın Güneydoğu Avrupa ve Ortadoğu’ya ulaştırılması konusunda Türkiye’ye transit ülke olmayı önerdik. Bu çok önemli teklif ile Türkiye enerji pazarında yeni ve stratejik bir konuma sahip olacaktır.”

İkinci Mavi Akım

Gazprom yetkilisi Kupriyanov bu önerinin hayata geçirilmesi konusunda iki farklı yöntem üzerinde görüşüldüğünü belirterek, “Ya mevcut boru hattı kullanılır ve gaz miktarı arttırılır ya da Mavi Akım-2 inşa edilir” diye konuştu. Sözcü, bu işbirliği ile doğalgazın Türkiye üzerinden bir yandan Güneydoğu Avrupa ülkeleri Yunanistan, Bulgaristan, Macaristan ve İtalya’ya diğer yandan da İsrail başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ulaştırılabileceğini söyledi.

Türkiye İlgileniyor

Türkiye ile bu konuda görüşmelerin sürdüğünü anlatan Kupriyanov, “Biz Türkiye’nin bu öneri ile ilgilendiğini görüyoruz. Bu Türkiye’ye bir çok kazanç sağlayacaktır. Ancak her iki taraf da bunun zorlu bir süreç olacağının farkında. Bir çok ülkenin bu konuda onayı gerekmekte” diye konuştu.

Asıl ABD Müdahale Ediyor

Kupriyanov ABD’nin Avrupa ve Türkiye’ye yönelik Rusya’ya bağımlı olmayın uyarıları için ise şu açıklamaları yaptı: “ABD Avrupa’nın neresinde yer alıyor? Bu konularda okyanus ötesinden denizaşırı kararlar alınması ne kadar doğru? Bu insanları bizi siyasi etki yapmakla suçluyor. Asıl onların yaptıkları müdahale değil mi?”

Gaz Sıkıntısı Anında Türkiye'ye Destek Oluruz

Sözcü, Türkiye’ye geçtiğimiz yıl 18,5 milyar metreküp doğalgaz ulaştırdıklarını bu yıl ise bunu 19 miylar metreküp’e çıkartmayı öngördüklerini açıkladı. “Fiyatlar konusunda bir indirim olabilir mi” sorusuna yetkili, “Bu konu hakkında yorum yapamam” yanıtını verdi. Gazprom Sözcüsü, “Doğalgazın petrol fiyatlarına bağlı olarak değerlendirilmesi sadece Türkiye ile uygulanan bir yöntem değil. Diğer Avrupa ülkeleri için de böyle hesaplanıyor” dedi.

“Geçtiğimiz yıl yaşandığı gibi gaz sıkıntısı yaşanırsa daha fazla yardımcı olacak mısınız” sorusuna ise Rus yetkili şu sözlerle yanıt verdi: “Gayet tabi ki bir sorun yaşanırsa yardım etmek isteriz. İyi niyetimiz var. Ama bu teknik olanaklara da bağlı. Dengeli hareket etmek zorundayız ve diğer taahhütlerimizi de dikkate almamız gerekir. Belki de en doğrusu yer altı doğalgaz depolama tesislerinin inşasıdır. Şu sıralar Türkiye’de Tuz gölü taraflarında böyle bir tesisin inşasına ilişkin çalışmalar yürütüyoruz.”

Bryza'den Soykırım Tehdidi

ABD Dışişleri’nin üst düzey yetkililerinden Matt Bryza bir süre önce Washington’da yaptığı bir konuşmada Rusya’nın enerji alanında Türkiye üzerindeki etkinliğinden yakınmıştı. Bryza, Kremlin Yönetimi'nin, Türkiye ve Orta Asya'da "kabul edilemez" yöntemlerle bir enerji nüfuzu sağlamaya çalıştığını ve Türkiye için en iyi yolun kaynaklarını çeşitlendirmesi olduğunu kaydetmişti. Bryza, Türkiye'nin Rusya ile bazı projelerde işbirliği yapması halinde, Başkan George W. Bush'un, sözde Ermeni soykırım tasarısının Kongre’den geçmesini önleyemeyebileceğini açıklamıştı.

Anka

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?