banner39

'Asıl tehdit İran değil, İsrail'

CNN Türk'e konuşan Muhammed Hatemi, bölgedeki asıl tehdidin İsrail'den geldiğini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Asıl tehdit İran değil, İsrail'

İran'ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Türkiye'nin İran'ın nükleer programından endişe duymasına gerek olmadığını, bölgedeki asıl tehdidin İsrail'den geldiğini söyledi.

Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand'a konuşan Hatemi, barışçıl nükleer enerjinin herkes gibi İran'ın hakkı olduğunun altını çizdi.
 
Hatemi, Birand'ın "ancak sizden korkuyoruz. Özellikle şimdi İran nükleer güç oluyor.  Biz dost olsak da, o güç bize karşı kullanılmaz. Ama yine de bir korku var. Neden nükleer güç?" sorusuna, "İran'dan korkmanıza üzüldüm. Halbuki korkmaya gerek yok. İran kimseye saldırmadı ki" yanıtını verdi.
 
Hatemi, başta Türkiye olmak üzere hiçbir ülkenin İran'ın nükleer çalışmalarından endişe duymaması gerektiğine dikkat çekti.
 
İran olarak tüm komşularıyla dostane ilişkiler kurmaya gayret gösterdiklerine işaret eden Hatemi, "asıl, güçlerini olumsuz yönde kullanmak isteyen ülkelerden korkmak gerekir. Yani güçlerini tecavüze yönelten ülkelerden korkmak gerekir" diye konuştu.
 
"Irak bölünmemeli"
 
Hatemi Irak'taki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Irak'ın bütünlüğünün korunması gerektiğini söyleyen Hatemi, Türkiye ile bu konuda daha fazla işbirliği yapılmasını istedi.
 
Hatemi, "üçe bölünmüş bir Irak, bu ülkenin yok olması anlamına gelir. Tek parça bölünmemiş bir Irak, İran ve Türkiye açısından da çok önemlidir. İran ve Türkiye'nin Irak'a yaklaşımları aynıdır" ifadesini kullandı.
 
Bağımsız bir Kürdistan'a inanmadığını, Irak'ın birliği için İran ve Türkiye'nin birlikte çalışması gerektiğini vurgulayan Hatemi, ABD yönetiminin seçimlerden ders almasını umduğunu da vurguladı.
 
Hatemi, "Cumhuriyetçiler son dönemde dünyaya ve ABD milletine çok sorunlar yaşattılar. Umarım önümüzdeki dönemde bu seçim sonucundan ve yaşananlardan ders alırlar" açıklamasında bulundu.

İran geri adım atmıyor
 
İran, nükleer enerji elde etmek için uranyum zenginleştirdiğini söylüyor ve programının barışçıl olduğunu savunuyor.
 
ABD yönetiminin başını çektiği ülkeler ise, İran'ın uranyum zenginleştirme çabalarının bu ülkenin nükleer bomba yapması yolunda bir adım olduğunu, İran'ın nihai hedefinin atom bombası yapmak olduğunu iddia ediyor. 
 
ABD ve müttefikleri ayrıca, İran'ın nükleer silah geliştirdiğini ve çalışmalarını 18 yıl boyunca gizlediğini savunuyor.
 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran'dan uranyum zenginleştirme, yeniden işleme çalışmaları ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerine son vermesini istiyor. Konsey'in bu konuda İran'a verdiği süre de 31 ağustosta doldu.
 
Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand'ın İran eski Cumhurbaşkanı Hatemi ile yaptığı röportajın tamamını bugün 14.00'te CNN TÜRK ekranlarından izleyebilirsiniz.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?