banner39

Asılan Cundullah lideri için yas ilanı

Cundullah lideri Abdulmelik Rigi'nin İran tarafından idam edilmesi Pakistan'da tepki gördü.

Arşiv 23.06.2010, 16:29 23.06.2010, 16:46
Asılan Cundullah lideri için yas ilanı


Ubeyd Rahman – Dünya Bülteni / Pakistan

İran ve Pakistan’ın sınır bölgelerinde bulunan ve büyük nüfusa sahip Belucların örgütü Cundullah’ın başkanı Abdulmelik Rigi’nin İran tarafından asılmasına Pakistan'da tepki gösterileri düzenlendi.

İran'ın işkence ederek infaz uyguladığı iddiası nedeniyle Belucistan Milli Cephesi (Belochistan National Front) tarafından Belucistan çapında üç günlük yas  ilan edildi.

Merkezi Pakistan’ın Ketta şehrinde olan Beluc Milli Cephesi'nden (BNF) yapılan açıklamada Cundullah lideri Abdulmelik Rigi'nin İran tarafından işkence yoluyla öldürüldüğü iddia edilerek, “Tutucu ülke, Beluclara soykırım yapmaktadır. İki sene içinde 700’den fazla suçsuz Beluc düşünür, yazar, şair, öğretmen ve din adamı sadece Beluc oldukları ve Batı Belucistan işgaline karşı hürriyet için mücadele ettikleri için asılmıştır. Rigi’nin şehadeti için ayrıca 22 Haziran'dan 24 Haziran’a kadar Karaçi şehri ile birlikte bütün Belucistan eyaletinde 3 günlük yas günü ilan ediyoruz.” dendi.

Beluc Milli Cephesi'nin sözcüsü ayrıca, Birleşik Milletler ve insan hakların kuruluşlarından, kendilerine karşı sürdürülen politikanın durdurulması için girişim de istedi.

banner53
Yorumlar (2)
Rumeysa 11 yıl önce
Tebrikler İran Sana da Bu Yakışırdı zaten Aşağılık bir Katili besleyecek değildin heralde.....yıllarca İran da masum insanların kanını akıtmak için amerika ve siyonistler tarafından kiralanmış satılmış birer terörist isimlerini cundullah koyan ama aslında cunduşşeytan olan bu teröristler yıllarca iranda bombalı ve silahlı eylemlerde bulundular gerek sınırdaki askerler olsun gerek sivil halk olsun her kesimi hedef aldılar tek amaçları iranda kargaşa yaratarak islam cumhuriyetini zayıf düşürmek yıllarca bölgede etnik bir savaş başlatmak istediler ama tabi ki amaçlarına ulaşamadılar nerde batılın hakka galip geldiğine şahit olduk ki burda da olsun. İranı bir kez daha kutluyorum yürekli ve cesur keşke bizim yöneticilerimizde terörist başlarını beslemek için imza atacakları yerine kalemini kırsalardı bizlerin yüreğinde yanan ateşler biraz da olsa serinleseidi.siteniz olarakta tarafsızlığınızı göstermek için en azından bu teröristin hangi suçlardan dolayı asıldığını belirtebilirdiniz...
Abdul-maalik 11 yıl önce
Adam bir direniscidir, Iran ise Belucilere zulum eden bir devlettir. Adam hem belucistan olan vatani hemde ehl-i sunne akidesinden dolayi sia olan Iranla savasmistir.

Siz sia iseniz bilemem tabi, ozaman sizin icin bir katildir abdulmelik kardes. Ama bizim icin serefli bir insandir. Rabbimiz onun sehadetini kabul etsin.
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?