banner39

Aşırı sağın yükselişi İngilizleri korkutuyor

Irkçı tahriklerin seçimlerden önce artacağı uyarısı yapılıyor, polis müslümanlara yönelik tacizlerin artmasından rahatsız..

Arşiv 06.10.2009, 08:28 06.10.2009, 09:38
Aşırı sağın yükselişi İngilizleri korkutuyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere'de bir sonraki genel seçimler öncesi aşırı sağcı grupların ayrımcılığı ve şiddeti körükleyeceği uyarısı yapılıyor.

Son birkaç ay içinde, Londra ve Birmingam'da Müslümanlara karşı protestolar düzenleyen ve polisle çatışan faşist gruplar, saldırılarını artırıyor. Şimdiye kadar yaşanan olaylarda ciddi yaralanmalar yaşanmamasına rağmen, seçimler öncesinde saldırganlığın artacağını düşünen İngiliz siyasetçiler de uyarılarını son dönemde artırdı.

Kuzey Londra'da camiye yönelik kışkırtıcı eylemleri değerlendiren Topluluklar Bakanı John Denham, aşırı sağcıların İngiliz Müslümanları kışkırtmak için İkinci Dünya Savaşı öncesinde faşist grupların uyguladığı provakatif taktikleri kullandığını söyledi.

Denham, siyah tişörtler giyerek camiye saldırmaya kalkan İngiliz Faşistler Birliği üyelerini, 1930'larda Londra'nın doğusundaki Yahudi alanlarında yürüyüşler yaparak korku ve şiddet üreten gruplarla karşılaştırdı.

Gelecek haziran ayında yapılacak genel seçim öncesi müslüman topluma yönelik kıskırtıcı eylemlerin yoğunluk kazanacağı uyarısında bulunan uzmanlar, provakasyonların gittikçe " daha tecrübeli bir şekilde planlandığını ve daha çirkin bir hal aldığını" ifade ediyor.

İngiliz yetkililer, son aylarda camilere yönelik saldırılarda artış olduğunu, müslüman kadınların başörtüleri çıkarılmaya çalışılarak ya da sözlü tacize uğradığını, bazı bölgelerde ise daha ciddi olaylar yaşandığını belirtiyor.

İngiltere'deki ırkçı parti BNP, son yıllarda oylarını artırarak, son seçimlerde Avrupa Parlemantosu'na iki milletvekili gönderecek bir oy oranına ulaşmıştı. Irkçı grupların müslümanlara yönelik saldırgan tutumu da son dönemde ürkütücü şekilde yaygınlaştı.

İngiliz polis teşkilatı danışmanı Muhammed Abu Kelam ise, gruplar küçük bile olsa etkisinin büyük olduğunu, özellikle ekonomik krizle birlikte ırkçı söylemlerin toplumda daha fazla kabul görmeye başladığını kaydediyor.

Seçimler yüzünden sağ grupların "propaganda" veya "belirli kampanyalar" düzenleyeceklerini ifade eden yetkililer, bu provakasyonların 2001'deki gibi geniş çaplı bir isyana dönüşmemesi için önlem alınması gerektiğini kaydediyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?