banner39

Asker Annesine Savaş Karşıtlarından Destek

ABD`de Başkan George Bush`un Texas`taki çiftliğinin yakınında kamp kuran acılı asker annesi Cindy Sheehan`a destek amacıyla, Irak savaşı karşıtları, ülke çapında dün gece mumlarla gösteriler düzenledi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Asker Annesine Savaş Karşıtlarından Destek

Asker oğlu Casey`in Irak`ta öldürülmesinin ardından başlattığı kampanyayla birden bire savaş karşıtı hareketin sembolü haline gelen Sheehan`ın çağrısı üzerine, 50 eyalette toplam binden fazla merkezde düzenlenen gece gösterilerine katılanlar, mumlar yakarak konuşmalar yaptı, şarkılar söyledi ve savaşı lanetledi.

Bush`un çiftliğinin yaklaşık bir buçuk kilometre uzağında bulunan Sheehan`ın kampındaki yaklaşık 200 gösterici, bayrağa sarılı bir tabutun etrafında toplanarak saygı duruşunda bulundu ve Amerikan askerlerinin Irak`tan çekilmesini talep etti.

Sheehan`ı destekleyen liberal gruplar tarafından ülke çapında düzenlenen mumlu gösterilere, 100 binlerce kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Başkent Washington`da da Bush`un çiftliğinde olmasına karşın yüzlerce kişi Beyaz Saray`ın önünde toplanarak gösteri yaptı.

Başkan`ın çiftliği yakınında 12 gün önce eylem başlatan 49 yaşındaki Cindy Sheehan, Bush kendisiyle görüşmeyi kabul edene kadar beklemeyi sürdüreceğini belirtiyor.

Görüşme isteğini şimdiye kadar kabul etmeyen Bush ise Bayan Sheehan`a sempatisi olduğunu, asker ölümlerinden acı duyduğunu, ancak zamanı gelmeden Amerikan askerlerinin Irak`tan çekilmeyeceğini söylemişti.

Bu eyleme karşı çıkan muhafazakar çevreler, Sheehan`ı, ``oğlunun ölümünü `sol bir gündem` için istismar etmekle`` suçluyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?