banner15

Asker ve PKK'lı anneleri birarada

Şırnak'ta çatışmada hayatını kaybeden ve ölen asker PKK'lı anneleri biraraya geldi.

Asker ve PKK'lı anneleri birarada

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şırnak'ta İl Genel Meclis üyeleri ile sivil toplum örgütleri, Kürt sorunun çözümüne katkıda bulunmak için AKP, DTP ile şehit ve ölen PKK'lının ailesini ziyaret etti. Hayatını kaybeden asker ve ölen PKK'lının anneleri yanyana getirilirken, yapılan açıklamada "akan kanın durması ve Kürt sorununun barış içinde çözülmesi" istendi.

Kürt açılımı tartışmalarının sürdüğü bu günlerde Şırnak'ta İl Genel Meclis üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, sivil toplum örgütü temsilcileri, yaptıkları girişimle bir ilke gerçekleşirdi. 50 kişilik heyet önce AKP ve DTP il başkanlıklarını ziyaret etti.

Heyet ardından Tunceli'de hayatını kaybeden Burhan Yalçın ailesini, güvenlik güçleriyle girilen çatışmada öldürülen PKK'lı Harfiye Bilgin'in ailesini ziyaret etti.

AKP'yi ziyaret sırasında DTP'li İl Genel Meclis Başkanı Eyüp Tanış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün görüşmesinin bölgede umutla karşılandığını söyledi. Tanış, "Yılardır isteklerimiz bu çerçevede yapılmasını istiyorduk. Artık köyler yakılmasın ölümler olmasın istiyoruz. Bu çerçevede biz istedik ki DTP, AK Parti ve hem PKK içinde çocuğunu kaybeden hem de askerde iken çocuğunu kaybeden iki aileyi ziyaret edeceğiz. İsteğimiz artık insanlar ölmesin hiç bir taraftanda. Biz Erdoğan ile DTP Türk'ün görüşmesi tüm samimiyetimizle destekliyoruz" dedi.

AKP İl Başkanı Rizgin Bilik, "Bu görüşmeyi çok olumlu buluyorum. Bu davada emeği geçen herkese teşekkür diyorum. İnanıyorumki bu sorunun çözümü bizim hükümetimize nasip olur. Üzerimize düşen bütün vazifeler için hazırız" dedi.

DTP İl Başkanlığı ziyaretinde heyet adına konuşan AKP'li İl Meclis Üyesi Süleyman Erener, yaşanan olaylarda büyük tahribatlar yaşandığını belirterek, "Binlerce yıkılan köyler ve ölen 50 bin insanımız var. Bu tahribatı bir şekilde izah etmek mümkün değil, hepimizden bir şey götürmüş. Bu tahribata evlatlarını kaybeden hala gözyaşları dinmeyen iki annenin birlikte yaşama arzusunu birlikte gördük. Bu birlikte yaşama arzusu yaşadığı sürece bu memleketin bölünmesi ayrışması mümkün değildir" dedi.

DTP İl Başkan Yardımcısı Azime İke, bu görüşmeyi olumlu bulduklarını belirterek, Başbakan Erdoğan ile DTP Genel Başkanı Türk'ün görüşmesini desteklediklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 16:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35