banner39

Askere sivil yargı yoluna kabul

Meclis Genel Kurul'u, askere sivil yargı yolu açan düzenlemeyi 337 oyla kabul etti.

Arşiv 25.04.2010, 20:36 26.04.2010, 07:20
Askere sivil yargı yoluna kabul


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa'nın 'Askeri Yargı' başlıklı 145. maddesinde değişiklik yapan, askeri yargının görev alanını yeniden belirleyen Anayasa değişikliği teklifinin 16. maddesi, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Teklif, gizli oylamaya katılan 407 milletvekilinin 337'sinin oyunu alarak kabul gördü. Oylamada, 70 de ret oy kullanıldı.

Buna göre, askeri yargı, askeri mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülecek. Askeri mahkemeler, asker kişiler tarafından işlenen askeri suçlar ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli olacak.

Dün Meclis'te kabul edilen değişikliğe göre, askeri yargı, askeri mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülecek. Askeri mahkemeler, asker kişiler tarafından işlenen askeri suçlar ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli olacak. Askere yargı yolunu açan madde, TBMM Anayasa Komisyonu'nda değişikliğe uğramıştı.

Komisyona gönderilen teklifte "Askerî yargı, askerî mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülür. Bu mahkemeler; asker kişilerin, sadece askerlik hizmeti ve görevleriyle ilgili olarak işledikleri askerî suçlara ait davalara bakmakla görevlidirler." ifadesi yer alıyordu.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?