banner39

Askeri Yargıtay'ın kararına onay çıktı

Özel Kuvvetler Komutanlığı inşaatında usulsüzlük davasında, Askeri Mahkeme'den onay aldı.

Arşiv 01.04.2009, 22:00 02.04.2009, 05:26
Askeri Yargıtay'ın kararına onay çıktı


Özel Kuvvetler Komutanlığı inşaatında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla açılan 14 sanıklı davada, Askeri Yargıtayın bozma kararı Askeri Mahkeme'den onay aldı.

Davanın bugünkü duruşmasına, sanıklar Ali Osman Özmen, Bilgin Yılmazkuday ve Mustafa Özer ile bazı sanık avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan sanık avukatları Kemal Karabulut ve İlyas Aktaran, Askeri Yargıtay'ın bozma kararına uyulmasını talep etti.

Savcı Yüzbaşı İsmail Volkan Şahin, bozma kararına uyulması yönünde görüş belirtti.

Hakim Albay Ali Rıza Bildik, Askeri Yargıtay'ın bozma kararına karşı diyeceklerinin tespiti için hakkında yakalama emri çıkartılan sanık Recep Yılmaz'ın, henüz yakalama emrinin infaz edilmediğini söyledi.

Mahkeme, ara kararında, Askeri Yargıtay 4. Dairesinin bozma kararına uyulmasını kararlaştırdı.

Askeri Mahkeme ayrıca duruşmaya sanık Recep Yılmaz'ın yokluğunda devam edilmesine ve davanın Yılmaz'ın yokluğunda bitirilmesine karar verdi.

Sanık Osman Nuri Özmen, ek savunmasında, suçlamaların hiçbirini kabul etmediğini belirterek, ''Yüce mahkemenizin adaletine sığınıyorum'' dedi.

Sanık Bilgin Yılmazkuday da üzerine atılı suçu kabul etmediğini kaydederek, görevini layığı ile yaptığını söyledi. Yılmazkuday, beraatına karar verilmesini istedi.

Özmen ve Yılmazkuday ayrıca duruşmada hazır bulunmaktan bağışık tutulmayı talep etti.

Mahkemeye yazılı dilekçe sunan sanık Özmen'in avukatları Uğur Alacakaptan, Atilla Tulay ve Mustafa Bir, görevsizlik kararı verilmesi, yeni bir bilirkişi heyeti görevlendirilmesi ve Hazine zararı ile ilgili hukuk mahkemelerinde devam eden davaların sonuçlarının beklenmesi taleplerinde bulundu.

Hakim Albay Bildik, sanık Recep Yılmaz hakkındaki yakalama emrinin geri alınmasına ve sanıklar Özmen ile Yılmazkuday'ın duruşmada hazır bulunmaktan bağışık tutulmalarına karar verildiğini açıkladı.

Mahkeme, sanık Özmen'in avukatları Uğur Alacakaptan, Atilla Tulay ve Mustafa Bir, görevsizlik kararı verilmesi, yeni bir bilirkişi heyeti görevlendirilmesi ve Hazine zararı ile ilgili hukuk mahkemelerinde devam eden davaların sonuçlarının beklenmesi taleplerinin ise reddine karar verdi.

Dava dosyasındaki bir takım eksikliklerin tamamlanması için duruşma ertelendi.

Özel Kuvvetler Komutanlığının inşaat ihalesinde ''usulsüzlük'' yapıldığı iddiasıyla yargılanan Ali Osman Özmen, Hüseyin Ceylan, Mehmet Bahadır Gülse, Mustafa Özer, Recep Yılmaz, Tuğrul Balaban, Gökhan Bayrı, Hüseyin Özcan, Hüseyin Tekel, Mesut Pakdil, Bilgin Yılmazkuday, Türker Cinci, Ahmet Öğretir, Seval Kasapoğlu, Şükran Tuncay, Tuncer Mescigil, Mikail Uçar ve Muharrem Gerger çeşitli sürelerle hapis ve adli para cezasına çarptırılmış, 17 sanık da beraat etmişti.

Askeri Yargıtay, haklarında mahkumiyet kararı verilen sanıklar Ali Osman Özmen, Türker Cinci, Bilgin Yılmazkuday, Tuğrul Balaban, Şükran Tuncay, Hüseyin Özcan, Hüseyin Ceylan, Mehmet Bahadır Gülse, Mustafa Özer, Recep Yılmaz, Ahmet Öğretir, Seval Kasapoğlu, Gökhan Bayrı ile beraat eden sanık Ercümenthan Cengiz hakkındaki kararı usul yönünden bozmuştu.


Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?