Askerlik süresinde yeni düzenleme

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, askerlik süresiyle ilgili yeni bazı alternatifler üzerinde çalışıldığını belirtti.

Askerlik süresinde yeni düzenleme
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'den askerlikle ilgili düzenleme açıklaması geldi. Bedelli askerlik tartışmalarının hemen ardından gündeme gelen askerlik süresinin kısalmasına ilişkin Bakan Gönül, “Çalışmalar sürüyor” dedi...

Genelkurmay Başkanlığı'ın yaklaşık 3 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü yeni askerlik süresi ile ilgili olarak üzerinde durulan formülün erkekler için 12 ay askerlik uygulamasının olduğu belirtiliyor. Bu uygulamaya geçilmesi ile birlikte üniversite mezunları da 12 ay askerlik yapacak. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de bu formülü doğrulayarak "Alternatiflerden birisi budur. Ama başka alternatifler de var" dedi.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un yaptıkları görüşmede Başbuğ'un çalışılan alternatifleri Başbakan Erdoğan’a sunduğu öğrenildi. Askerlik konusunda çok çeşitli uygulamaların bulunduğuna dikkat çeken Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Bedelli askerlik var, kısa dönem askerlik var, yedek subaylık uygulaması var, dövizle askerlik var ve öğretmen askerlik uygulaması var. Bunları tek tip askerlik haline getirmek istiyoruz" dedi.

POLİSE ASKERLİK KALKIYOR

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise Bugün’e yaptığı açıklamada polislerin askerlik yapmasına yönelik uygulamayı kaldıracaklarını açıklamıştı. 48 bin polis askere alınmayı beklerken bu polislerin askeri alınması halinde polis açığının ortaya çıkmasından endişe ediliyor.

Kaynak: Bugün
 
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 03:31
banner53
YORUM EKLE

banner39