banner39

'Asla iktidar sarhoşu olmayacağız'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin her alanda başarı kaydettiğini belirterek, "Asla iktidar sarhoşu olmayacağız" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Asla iktidar sarhoşu olmayacağız'

Tayyip Erdoğan, iktidarları süresince Türkiye'nin her alanda büyük bir aşama katettiğini, bir geriye dönüş yaşanmaması için daha yapacak çok işleri olduğunu belirtti. Erdoğan, "Asla iktidar sarhoşu olmayacağız" dedi.

Erdoğan, AKP'li belediye başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanlarının da katılımıyla toplanan AKP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada 5.yıla giren hükümetin halk desteğini kaybetmemesini ve iktidar partisinin erimemesinin Türkiye'nin alıştığı bir durum olmadığını söyledi.

Bunun partisinin toplumun genelini kucaklamasından kaynaklandığını anlatan Erdoğan, buna örnek olarak belediye uygulamalarını gösterdi. Erdoğan, hiç kimsenin kendilerine AKP'li belediyelere farklı, diğer belediyelere farklı muamele uyguladığı suçlamasını yöneltemeyeceğini söyledi.

Erdoğan, hiçbir zaman milletin ideallerinden kopmadıklarını vurgularken, "Yolsuzlukları tevessül etmeyen, ahlaklı siyaset tarzıyla AKP Türk siyasi tarihine geçmeye aday bir partidir. Yerel seçimlerde nasıl oylarımızı artırdıysak, önümüzdeki seçimden de artırarak çıkacağız. AKP'liler imtiyazın değil adalet taleplerinin temsilcileri olacaktır.

Biz milletin sesiyiz, milletin beklentilerinin, hayallerinin temsilcileriyiz. Biz milletimizden başkası değiliz, milletimizin ta kendisiyiz" diye konuştu.  

GERİYE DÖNÜŞ YOK

Erdoğan, Türkiye'nin bir daha kavgalı siyasete, "kan uyuşmazlığı yaşayan koalisyonlara" mahkum olmayacağını belirtirken, eski günleri isteyenlerin olabileceğini, ancak onların boşuna beklediklerini, çünkü gelinen noktadan geriye dönüşün olmayacağını söyledi.

Erdoğan, göreve geldiklerinde 23 milyar dolar olan IMF borcunu 8.5 milyar dolara düşürdüklerini anlatırken, "Gelen iktidarlar IMF'ye borçlandılar, ancak biz borç alan değil önceki iktidarların borcunu ödeyen iktidar olmanın şerefiyle geleceğe yürüyoruz" dedi.

Erdoğan, 2006'da doğrudan yabancı sermaye girişinin 19.6 milyar dolar olduğunu, bunun hedefin yakalanması anlamına geldiğini söyledi.

Erdoğan, Türkiye'den de 934 milyon dolarlık sermayenin yatırım için yurt dışına gittiğini, bunun bir ilk niteliği taşıdığını söyledi. Erdoğan, turizm gelirlerinde bir düşüş olduğunu, ancak ocak ayında geçen yıl ocak ayına göre bir artış olduğunu da kaydetti.

Başbakan Erdoğan, rakamları verdikten sonra 2002'de Türkiye'yi gelecek umudunu kaybetmiş bir durumda devraldıklarını, "Allah bir daha göstermesin" diyerek ifade ederken, asıl işlerinin bundan sonra başladığını, tüm partililerin nereden nereye gelindiğiyle birlikte, nereden nereye gidileceğini de halka anlatmaları gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin geriye dönemeyeceğini, "Tepeye taşıdığımız kayanın tekrar aşağıya devrilmesini önlemek görevimiz" sözüyle dile getirdi.

AİLE FOTOĞRAFI ELEŞTİRİSİ

Başbakan Erdoğan, isim vermeden iki kez eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i eleştirdi. Erdoğan, geçmişin acı tecrübelerini unutmamaları gerektiğini belirtirken, Demirel'in ünlü aile fotoğrafına gönderme yaparak, "Türkiye'yi zaafa düşürenler iktidar sarhoşluğuna düştüler. Bizim lügatımızda, kitabımızda iktidar sarhoşluğu yok.

Taraftarlarına, sempatizanlarına, aile fotoğrafına girenleri bu milletin kendileri zannettiler" diye eleştirdi.

Erdoğan, kadrolaşma eleştirilerine yanıt verirken de "Eğer kadrolaşma varsa bu kadrolaşmayı siyasetin duayeniyim diye geçinenler yaptı" diyerek yine Demirel'e göndermede bulundu. Erdoğan, hükümetinin 4 yıllık, partisinin ömrünün de 5.5 yıllık olduğunu belirtirken, kamuda üst düzey bir göreve gelmek için 10-15 yıllık memur sicili gerektiğini, bu nedenle insaf sahibi hiç kimsenin AKP'yi kadrolaşmayla suçlayamayacağını söyledi.

Erdoğan, "Biz vatanımızın evlatlarının hepsine, her türlü imkanı açan iktidarız. Asla kadro siyasetini, zümre siyasetini yapmadık, yapmayacağız. Geçmişte onlar yaptılar, millet de faturayı onlara kesti. Biz onların tuzaklarına asla düşmemeliyiz, eğer gurura kapılırsak, eğer siyaseti millet menfaati için değil, kendi menfaatlerimiz için yaparsak tökezleriz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, siyaseti kavga değil hizmet zemini olarak gördüklerini, hala da bugün muratlarının bu olduğunu belirtirken, partililere "Aynı şevk ve heyecanla çalışmaları" çağrısında bulundu.

KÖMÜRÜ KAPISINA GÖTÜRECEKSİN

Erdoğan, toplantıdaki belediye başkanlarına seslenirken de belediye başkanlarının AKP iktidarının halka ulaşan temsilcileri ve demokrasinin de eli, ayağı, kulağı olduklarını belirtti. Hizmetin yeterli olmadığını, halkın gönlünü de kazanmak gerektiğini belirten Erdoğan, belediye başkanlarından özellikle yoksulların onurlu olduklarını gözeterek, başvurular doğrultusunda değil, kapı kapı dolaşarak yardım yapmalarını istedi.

TÜRKMENİSTAN'IN BAŞKANLIK YEMİNİ

Erdoğan, Türkmenistan'a yaptığı ziyareti anlatırken, yeni Cumhurbaşkanı'nın yemin törenindeki "Hak yardımcın, halk yoldaşın olsun" sözünü çok beğendiğini kendilerinin de aynı anlayışta ve gayret içinde olduklarını söyledi. Erdoğan, partililere AKP'nin tökezlemesi için Türkiye'nin birlik ve beraberliğine zarar veren çevrelerin oyununa gelmemeleri gerektiği uyarısını yaptı. Erdoğan, partililerden birbirine güvenerek ve inanarak millete ve ülkeye hizmet etmeleri çağrısında bulundu.

Erdoğan, "Bir daha asla yıkılmamak üzere hak ettiğimiz seviyelere çok yakınız. Karalama ve küçümseme kampanyalarına karşı umudu yükseltmeliyiz. Önümüzdeki kritik sürecin doğru kararlarla ülkemizin ve milletimizin hayrına neticeleneceğine inanıyorum. Bu bizi asla rehavete sürüklememeli, AKP Türkiye'nin geleceğidir, milletin umududur" diye konuştu.

OLMERT'LE GÖRÜŞME

Erdoğan, İsrail Başbakanı Olmert ile görüşmesine değinirken de "Bu görüşmeyi farklı algılayanlar olabilir. Biz ne yaptığımızın farkındayız.

Diplomasinin masadan kaçarak değil, masada gerçekleşeceğini bilen bir iktidarız. Tribünden konuşup Amerika'da ya da komşu ülkede iş halledeceksin bu olmaz.

Bizden önce diplomasiden kaçan bir ülke vardı" dedi. Erdoğan, Olmert'le mutabık kaldıkları konuları açıkladıklarını, Türkiye'nin atacağı özel adımlar da olduğunu, bunlardan mesafe alındıkça dünyaya duyurulacağını söyledi.

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?